اخبار

یک قدم برای صاحب خانه شدن کارگران

[ad_1]

با توافق وزارت کار و وزارت راه و شهرسازی، ساخت 200 هزار واحد مسکونی برای کارگران هدف گذاری شده است. .

به گزارش ساختمان آنلاین: معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به طرح ساخت مسکن کارگری می گوید: بر اساس تفاهم نامه این وزارتخانه با وزارت راه و شهرسازی، ساخت 200 هزار دستگاه واحدهای مسکونی کارگران هدف قرار گرفته است.»

به گفته وی، امروز جامعه کار و تولید کشور به ویژه جامعه کارگری دغدغه امنیت شغلی، تامین اجتماعی و مسکن را دارد و جامعه کارفرمایی نیز به دنبال تامین مواد اولیه و پوشش بیمه ای کارگران خود است.

رعیتی فرد ابراز امیدواری کرد: آیین نامه تعاونی های مسکن کارگری به تصویب دولت برسد تا از ظرفیت جهشی مسکن به عنوان برنامه اصلی دولت برای ساخت مسکن کارگری استفاده شود.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آذرماه 1388 و در دولت تدبیر و امید، در قالب برنامه اقدام ملی مسکن، تفاهم نامه ای با وزارت راه و شهرسازی برای ساخت 200 هزار واحد مسکونی منعقد کردند که بر اساس آن. در فاز نخست 200 هزار واحد مسکونی کارگران، مستمری بگیران، بازنشستگان و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی ظرف سه سال آینده ساخته می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت کار در دولت سیزدهم نیز در شهریورماه امسال با وزارت راه و شهرسازی تفاهم نامه ای با هدف ساخت 400 هزار واحد مسکونی برای کارگران، بازنشستگان و مستمری بگیران امضا کرد. سازمان تامین اجتماعی متقاضیان مسکن واجد شرایط، از جمله کارگران، بازنشستگان و سایر پاسخ دهندگان، در اولویت اعمال اقدامات حمایتی مناسب برای هر یک از گروه های هدف خواهند بود.

به موازات امضای تفاهم نامه ها، طرح ساخت مسکن کارگری در شهرک های صنعتی نیز در دستور کار قرار گرفت و اخیرا تفاهم نامه همکاری بین سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و شرکت عمران شهرهای جدید برای اجرایی شدن طرح جهشی تولید مسکن برای تامین مسکن کارگری امضا شد که بر اساس آن موضوع تامین مسکن کارگری در حمایت از کارگران شاغل در شهرک ها و نواحی صنعتی مورد تاکید قرار گرفت.

اکنون ظرفیت های قانونی زیادی برای تامین مسکن کارگران وجود دارد و فعالان کارگری معتقدند که ماده 149 قانون کار برای جامعه کارفرمایی وظایفی را برای تامین مسکن کارگران پیش بینی کرده است که می توان با استناد به آن از ظرفیت شهرک های صنعتی استفاده کرد. مسکن فراهم کند. از ساخت و ساز مسکن استفاده کرد و کارفرمایان را در تامین زمین و مسکن کارگران مشارکت داد.

در سیصد و یازدهمین جلسه شورای عالی کار، آیین نامه تبصره 2 ماده 149 قانون کار به عنوان یکی از ارکان جلسه بررسی و بازنگری شد. و همکاری و شرکای اجتماعی را بررسی کنید.

این آیین نامه در نهایت با موافقت اعضا برای بررسی و تصویب نهایی به هیأت وزیران ارسال شد و اکنون چشم ها به تصویب آن در هیأت وزیران است.

طبق ماده 149 قانون کار، کارفرمایان موظفند مستقیماً با تعاونی‌های مسکن و در صورت عدم وجود این تعاونی‌ها مستقیماً با کارگران بی‌سرپناه برای تهیه مسکن شخصی مناسب همکاری کنند. موارد دیگری نیز وجود دارد و دولت موظف است با استفاده از تسهیلات بانکی و تسهیلات وزارت راه و شهرسازی، شهرداری ها و سایر دستگاه های ذیربط همکاری لازم را در این زمینه انجام دهد.

تبصره 2 ماده 149 قانون کار به موضوع مسکن کارگری اختصاص دارد و انتظار می رود با تصویب و ابلاغ در اسرع وقت زمینه ساخت و تامین مسکن ارزان قیمت کارگران کشور فراهم شود. امید خانه دار شدن زنده خواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید  نوسازی 22288 واحد مسکونی روستایی در 10 ماه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا