اخبار

نوسازی 22288 واحد مسکونی روستایی در 10 ماه

[ad_1]

معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن از ساخت و نوسازی تنها 22 هزار و 288 واحد مسکونی روستایی در 10 ماهه امسال خبر داد.

به گزارش ساختمان آنلاین: مجید جودی معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره روند بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی روستایی اظهار داشت: تا سال 84 سالانه 20 تا 25 هزار واحد مسکونی روستایی بازسازی می شد اما از سال 84 به بعد پروژه بهسازی 200 هزار واحد مسکونی روستایی آغاز شد. .

وی افزود: در این طرح مقرر شد مردم برای دریافت تسهیلات ارزان و گران با کارمزد چهار تا پنج درصد توانمند شوند و واحدهای مسکونی روستایی نوسازی شوند. از دولت نهم تاکنون سالانه 200 هزار واحد نوسازی شده و تاکنون حدود 50 درصد منازل روستایی نوسازی و مقاوم سازی شده اند.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: 5 میلیون و 400 هزار مسکن روستایی در کشور داریم که از این تعداد تاکنون 2 میلیون و 650 هزار واحد بهسازی شده است.

جودی گفت: در حال حاضر بیش از 2 میلیون واحد روستایی غیرمقاوم داریم که پیش بینی می شود تا پایان کار تکمیل شود. 1410 جشن پایان نوسازی مسکن روستایی.

وی بیان کرد: از سال 84 اعطای تسهیلات نوسازی مسکن روستایی را با رقم 5 میلیون تومان آغاز کردیم و مقرر شد برای تامین تورم مصالح و هزینه های ساخت، سالانه 15 درصد به سقف تسهیلات اضافه شود؛ این روند صعودی ادامه یافت. تا سال 91 و در سال 89 توانستیم رکورد تعداد واحدهای مسکونی بازسازی شده را به ثبت برسانیم که در این تعداد 325 هزار واحد مسکونی روستایی بازسازی شد.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: از سال 1390 تورم لجام گسیخته داشتیم اما این افزایش 15 درصدی جوابگو نبود چرا که تا قبل از سال 92 وام 50 میلیون تومانی مسکن روستایی 80 درصد مسکن را پوشش می داد. هزینه های ساخت، اما از سال 1992 به بعد». این تسهیلات تنها 30 درصد هزینه های ساخت را پوشش می دهد.

جودی با اشاره به ناتوانی برخی از خانوارهای روستایی در تامین مسکن اولیه گفت: از آنجایی که مسکن روستایی ابزار دلالی و سرمایه گذاری نیست و صرف مصرف می شود، بنابراین دلالی و دلالی صورت نمی گیرد و رشد قیمت ها پایین است. .

وی ادامه داد: در سال 99 مقرر شد وام مسکن روستایی از 50 به 100 میلیون تومان و در نهایت در مهرماه افزایش یابد. 1400 این افزایش صورت گرفت اما در حال حاضر 100 میلیون تومان به هیچ وجه کفاف هزینه ها را نمی دهد، بنابراین در دولت سیزدهم پیشنهاد افزایش وام مسکن روستایی به 200 میلیون تومان را دادیم که در شورای عالی مسکن تصویب شد و رئیس جمهور اعلام کرد اعطا به بانک مرکزی .

به گفته این مقام مسئول، بانک مرکزی اعلام کرده است که بر اساس قانون جهش تولید مسکن، تمامی وام های مسکن باید 18 درصد باشد و یارانه های مربوطه نیز از محل صندوق ملی مسکن تامین شود، اما این صندوق هنوز راه اندازی نشده است. 200 میلیون تومان وام دادیم. مسکن با سود 5 درصد در اختیار روستاییان قرار می گیرد و پس از راه اندازی صندوق ملی مسکن، این صندوق مابه التفاوت نرخ سود یارانه ای و سود 18 درصدی را به بانک ها می دهد.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تاکید کرد: پیش بینی می کنیم تا چند هفته آینده وام 200 میلیون تومانی اجرایی شود.

وی خاطرنشان کرد: از مهرماه سال جاری تاکنون تنها 180 هزار و 100 میلیون تومان وام مسکن روستایی از سوی بانک ها به شعب استانی آنها ابلاغ شده است. از این 180 هزار فقره، 125 هزار متقاضی به بانک های عامل معرفی و عملیات ساخت 75 هزار واحد آغاز شده است، در حالی که به 100 میلیون متقاضی وام قول داده ایم که در صورت اعلام وام 200 میلیون تومانی، وام آنها به سقف جدید ارتقا می یابد. .

جودی تاکید کرد: در 10 ماه ۱۳۹۹ تعداد واحدهای مسکونی بازسازی شده 62 هزار و 955 واحد بوده که در 10 ماهه امسال نوسازی 22 هزار و 288 واحد مسکونی روستایی به پایان رسیده است.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تصریح کرد: از سال 84 تاکنون ساخت 2 میلیون و 64 هزار واحد روستایی را آغاز کرده ایم و هم اکنون ساخت یک میلیون و 918 هزار واحد مسکونی روستایی به پایان رسیده است. “

این مطلب را هم بخوانید  عایق رطوبتی راه حلی برای افزایش عمر ساختمان است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا