اخبار

معاملات مسکن در بهمن ماه با کاهش قیمت همراه بود

[ad_1]

معاملات مسکن در بهمن ماه همراه با مذاکره برای رفع تحریم ها و پیشبرد برنامه نهضت ملی مسکن در 18 منطقه تهران با میانگین کاهش نیم تا دو درصدی قیمت همراه بود.

به گزارش ساختمان آنلاین: بازار مسکن که در ماه های پایانی هر سال با نوسانات قیمتی همراه بوده است، در هفته های پایانی سال 1400 با کاهش قیمت ها در 18 منطقه و تثبیت قیمت ها در مناطق گرانی پایتخت ادامه دارد.

با وجود اینکه بازار منتظر خبر نهایی مذاکرات تحریمی است و بسیاری از خریداران و فروشندگان خرید و فروش خود را متوقف کرده اند، اما تحرک معاملاتی که از دی ماه آغاز شده اکنون به بالاترین حد خود رسیده و معاملات ملکی در مناطق 22 گانه پایتخت متناسب است. نسبت به ماه گذشته 8 درصد افزایش را تجربه می کند. این در حالی است که افزایش قیمت در سایر مناطق به جز سه منطقه پایتخت مشاهده نمی شود.

بانک مرکزی هنوز گزارش معاملات بهمن ماه را اعلام نکرده است اما بر اساس اخبار غیررسمی مبنی بر خرید و فروش ملک در نقاط مختلف پایتخت، اخبار مثبتی از مذاکرات رفع تحریم ها و همزمان پیشبرد طرح ساخت 4 میلیون واحد مسکونی وجود دارد. در حال حاضر در مرحله ثبت نام هستند. افراد مجرد بالای 23 سال و ساخت همزمان 800 هزار واحد مسکونی با پیشرفت فیزیکی 10 تا 15 درصدی، وضعیت معاملات مسکن در پایتخت را تا 2 درصد کاهش قیمت ها تحت تاثیر قرار داده است.

نرخ رشد ماهانه قیمت مسکن در شهر تهران طی سه ماه گذشته به تدریج 1.2 درصد، 1.8 درصد و 1.1 درصد بوده و رشد سالانه آن تا پایان دی ماه به حدود 21 درصد رسیده است. این در حالی است که نرخ سالانه افزایش قیمت در دی ماه سال گذشته 99 درصد و یک سال قبل از آن در دی ماه 98 حدود 45 درصد بوده است.

قیمت مسکن در دی ماه امسال نسبت به ماه گذشته ۱.۱ درصد افزایش یافت که نشان از ترمز قیمتی در بخش مسکن نسبت به زمستان های گران سال های گذشته دارد.

اگر رشد سالانه مسکن تا دی ماه سال جاری را با سال گذشته مقایسه کنیم، به 20 درصد افزایش خواهیم یافت، در حالی که تورم نقطه به نقطه دی ماه به 35.9 درصد و تورم عمومی سالانه به 42 درصد رسیده است. این بدان معناست که نرخ رشد قیمت ها در بازار مسکن تقریبا نصف نرخ تورم عمومی بوده است. طی سه سال گذشته خانه در شرایط رکود رشد قیمت داشته و در برخی ماه ها رشد قیمت به 4 درصد رسیده است.

تحرک بازار در آستانه سال نو معمولا منجر به افزایش قیمت می شود که هر ساله طبق همین فرمول، خانه در ماه های زمستان تا 3 درصد در ماه رشد را تجربه می کند. این در حالی است که در دی ماه امسال تورم مسکن 1.1 درصد اعلام شد. به نظر می رسد تورم در ماه فوریه نیز رو به کاهش بوده است و بسیاری از فروشندگان از ترس کاهش حباب قیمت به ارائه فایل های فروش با سود معقول رضایت داده اند.

یکی از اعضای هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان پیش از این گفته بود که با لغو تحریم ها و بازگشت انبوه سازان و سازندگان به بازار ساخت و ساز، تولید پایدار شکل می گیرد، قیمت ها تثبیت می شود و انتظار سودهای غیرمعمول بالا در هنگام فروش مسکن می شود. کاهش خواهد یافت.

به گفته این فعال ساختمانی، رفع موانع بین المللی اثرات بسیار مهمی در تنظیم بازار مسکن، ثبات قیمت و تعادل در بازار عرضه و تقاضا خواهد داشت.

کارشناسان بر این باورند که پایداری در برنامه تولید مسکن تاثیر مستقیمی بر تعادل بخشیدن به عرضه مسکن دارد و پایداری در تولید واحدهای ساختمانی بازار را از کمبود فعلی نجات می دهد.

برنامه دولت سیزدهم کاهش سهم سنگین مسکن در سبد خانوار است و راهبرد آن مشارکت و ایفای نقش همه دستگاه ها و نهادهای ذیربط در اجرای طرح نهضت ملی مسکن است. پیش بینی وزارت راه و شهرسازی برای تحویل واحدهای نهضت ملی مسکن حداقل یک و نیم تا دو سال است.

این مطلب را هم بخوانید  اخبار ساختمان آیا اجاره بهای خانه در ایالات متحده همچنان افزایش می یابد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا