اخبار

دولت سیزدهم نهضت مسکن سراسری را راه اندازی کرد

[ad_1]

وزیر سابق راه و شهرسازی با بیان اینکه چرخه ساخت و ساز با مشارکت مجلس، شهرداری و دولت امکان پذیر است، گفت: کشور فعال است.

به گزارش ساختمان آنلاین: «حمید بهبهانی» روز یکشنبه درباره برنامه نهضت ملی مسکن گفت: رئیس جمهور با انتخاب فرد مناسب به عنوان وزیر راه و شهرسازی از همان ابتدا ثابت کرد که دولت سیزدهم مصمم به ساخت مسکن است چرا که مردی که در کار ساخت و ساز بوده و در کار ساختمانی منفعل نیست، سکاندار وزارت راه و شهرسازی شد.

وی ادامه داد: ساخت 4 میلیون خانه با دقت و کارشناسی بسیار انجام شده است. اگرچه سال اول هر پروژه بزرگ معمولاً سال پایه گذاری است و هیچ ساختمانی به یکباره ساخته نمی شود، اما نهضت ملی مسکن با گذشت 4 ماه از شروع پروژه اکنون به مرحله کلنگ زنی و اجرا رسیده است.

به گفته وزیر اسبق راه و شهرسازی، با سیاست های صحیح و آگاهانه دولت سیزدهم، پیش بینی می شود تا پایان سال دوم، ساخت یک میلیون واحد مسکونی به پایان برسد و ساخت واحد بعدی. یک میلیون واحد مسکونی آغاز خواهد شد.

بهبهانی با اشاره به کمبود مسکن به دلیل 8 سال عدم فعالیت در ساخت و ساز مسکن، ادامه داد: جبران کسری ساخت مسکن در سال دوم اجرای نهضت ملی مسکن نشان خواهد داد. شاهد بودیم که حتی رستم قاسمی در دوران بیماری به دفتر او آمد و فرماندهی ساخت را بر عهده گرفت و به همین دلیل این انتظار وجود دارد که نهضت مسکن در دولت سیزدهم ادامه داشته باشد.

وی به تعهدات باقی مانده در دولت قبل که اکنون بر دوش دولت جدید سنگینی می کند، اشاره کرد و گفت: مسکن ملی با میانگین 10 درصد پیشرفت فیزیکی در اختیار دولت سیزدهم قرار گرفت و در عین حال تکمیل مسکن مهر در اختیار دولت سیزدهم قرار گرفت. تعهدات مسکن بر عهده دولت جدید است.»

وزیر اسبق راه و شهرسازی با اشاره به اجرای پروژه مسکن مهر که در 8 سال گذشته تکمیل نشده است، ادامه داد: در دوران ریاست دولت های نهم و دهم این پروژه پیشرفت خوبی داشت اما در دولت یازدهم آن را باور نکردند و آن را راکد رها کردند و پروژه هایی را که نتیجه ندادند را به تعویق انداختند.

به گفته بهبهانی، وزارت راه و شهرسازی دولت سیزدهم اکنون باید طرح نهضت ملی مسکن را اجرا کند اما چرخه ساخت و ساز با مشارکت مجلس، شهرداری و دولت امکان پذیر است.

وی تصریح کرد: در ساخت مسکن باید توجه داشت که اعداد زیاد یک شبه و یک شبه به دست نمی آید. اکنون با توجه به کسری ساخت و ساز، متقاضی بیش از توان اجرایی دولت است و تمامی دستگاه ها و سازمان های مرتبط با تولید مسکن باید در راستای سیاست های مسکن دولت سیزدهم باشند.

وزیر اسبق راه و شهرسازی به وظیفه شهرداری ها برای تسهیل صدور پروانه اشاره کرد و گفت: نگاه به درآمدهای خدمات رسان در حوزه ساخت و ساز و طولانی شدن پروانه ها می تواند مانع بزرگی بر سر راه ساخت مسکن باشد. ” ایجاد هماهنگی کامل بین شهرداری و وزارت راه و شهرسازی ضروری است. پیش بینی می شود با تغییر مدیریت در شهرداری تهران و تغییر سیاست های جدید شهرداری، مشکلات و پیچیدگی های ساخت و ساز مسکن برطرف شود.

بهبهانی معتقد است: برای ساخت مسکن ابتدا به زمین، اعتبار و همکاری بانک ها و تامین کنندگان مصالح ساختمانی نیاز است. چرا که دولت با تمام توان ایستادگی کرده و کارگاه های نهضت خانه سازی را در سراسر کشور فعال نگه داشته است.

راه اندازی بانک زمین، راه اندازی صندوق توسعه مسکن، افزایش تعداد تسهیلات و امکان ثبت نام بدون محدودیت همزمان با آغاز ساخت 160 هزار واحد مسکونی در آبان ماه سال جاری بخشی از 100 دولت سیزدهم است. تلاش روز توانست جلوی رشد قیمت ها را بگیرد. هم اکنون 800 هزار واحد مسکونی در دست ساخت است که 15 تا 25 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

این مطلب را هم بخوانید  برآورد 425 هکتار زمین برای اجرای نهضت ملی مسکن در لارستان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا