اخبار

اخبار ساختمان پروژه نهضت ملی مسکن با قانون فاصله زیادی دارد

[ad_1]

آمارهای موجود حاکی از آن است که 5.2 درصد از واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در حال کلنگ زنی یا آماده سازی برای کلنگ زنی هستند.

به گزارش ساختمان نیوز، آمار وجین یا آماده سازی علف های هرز 5.2 درصد واحدهای مسکونی موضوع نهضت ملی مسکن می گوید؛ این رقم در مقایسه با تکلیف چهار میلیون واحدی قانون جهش تولید مسکن برای دولت بسیار ناچیز است و بیانگر لزوم تزریق عمل گرایی به جنبش ملی مسکن و تغییر رویکرد متولیان امر در وزارت راه و شهرسازی است. توسعه و سایر نهادهای دخیل در این جنبش..

متولیان اجرای نهضت ملی مسکن منصوب شده بودند ۲ سال اول نهضت، هر سال عملیات اجرایی ۲ میلیون ها واحد مسکونی را شروع کنید تا بالغ شوند 1404، امکان انجام کلیه تعهدات وجود دارد. اما آمار نشان می دهد که این حرکت در عمل با قانون فاصله زیادی دارد.

آمار ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن

مقدمه ای بر اجرای نهضت ملی مسکن و ساخت چهار میلیون واحد مسکونی تا سالها 1404 پس از پایان مهلت ثبت نام متقاضیان مجرد در 20 بهمن به پایان می رسد و طبق آمار رسمی بدون احتساب مجردها، ۲ میلیون و 506 هزار و 63 مردم در جنبش ثبت نام کرده اند.

از سوی دیگر با توجه به تغییر قوانین مسکن دولتی و ادغام جنبش ملی مسکن با مسکن ملیمتقاضیان در پنج مرحله طرح ملی مسکن آنها همچنین برای پیوستن به جنبش ثبت نام کرده بودند که تعداد آنها به یک میلیون نفر می رسید 451 هزار 528 مردم می رسند.

این مطلب را هم بخوانید  جلسه ساختمان و استراتژی های تعمیر آن

با این تفاصیل حتی بدون احتساب متقاضیان مجرد نهضت ملی مسکن تاکنون حداقل سه میلیون و 957 هزار و 591 متقاضیان بالقوه ای برای این حرکت وجود دارد.

نکته این است که فقط 42 روز تا پایان سال اول اجرا قانون جهش تولید مسکن باقی مانده و سهم پروژه های عملیاتی نهضت ملی مسکن تقریباً وجود ندارد.

به نظر می رسد چالش های مدیریتی و کارشناسی موجود در ۲ سال گذشته طرح ملی مسکن دولت دوازدهم متوقف شد و هنوز تکلیف واریز نقدی حدود نیمی از متقاضیان آن مشخص نیست..

محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز با اشاره به عقب ماندن از اجرای نهضت ملی مسکنوی گفت: وزارت راه و شهرسازی به تنهایی نمی تواند ساخت چهار میلیون واحد مسکونی را در چهار سال گذشته به پایان برساند و کل دولت و دولت باید تلاش کنند..

وضعیت اجرای طرح نهضت ملی مسکن چگونه است؟

بر اساس قانون جهش تولید مسکن، دولت باید در مدت چهار سال چهار میلیون واحد مسکونی برای متقاضیان واجد شرایط بسازد یا برای اسکان متقاضیان خوداشتغال زمین، مجوز و تسهیلات ارائه کند..

در حال حاضر شامل متقاضیان مسکن ملی، نهضت ملی مسکن و افراد مجرد تا 20 بهمن ماه فرصت ثبت نام در سامانه قیمت را دارند، تاکنون بیش از چهار میلیون متقاضی بالقوه مسکن دولتی اعلام آمادگی کرده اند. اما آخرین اظهارات نقل شده از سوی وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تلاش برای آغاز عملیات اجرایی 800 در سال جاری هزار واحد مسکونی گزارش شده است.

بر اساس بررسی ها، زمین مورد نیاز برای 760 هزار واحد ارائه شده و ظاهرا فقط ۲۱۰ هزار واحد از این عدد (معادل 5.25 درصد کل تعهدات دولت چهار میلیون واحد) به مرحله تعمیرات اساسی رسیده یا آماده تعمیرات اساسی است..

این مطلب را هم بخوانید  یک قدم برای صاحب خانه شدن کارگران

وضعیت مالی طرح نهضت ملی مسکن چگونه است؟

در سوی دیگر ماجرا، ارقامی از وضعیت مالی اعلام شد برنامه اقدام ملی مسکن هشدار دولت دوازدهم نسبت به کاهش شدید متقاضیان مسکن دولتی.

وزارت راه و شهرسازی، شماره نهایی اقدام ملی مسکن 534 هزار واحد اعلام کرده اند که بر اساس آخرین اظهارات مدیرعامل بانک عامل مسکن، از این مجموع 280 هزار نفر با افتتاح حساب نزد بانک مسکن نسبت به سپرده نقدی کل مبلغ ۱۲ هزار میلیارد تومان گرفته شده است.

از این مقدار 6.8 هزار میلیارد تومان برای واریز وجوه و 980 میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شده است. این آمار نشان می دهد که هر متقاضی به طور متوسط ​​است 43 میلیون تومان وجه نقد واریز و سرانه تسهیلات بانکی فقط برای هر واحد 3.5 یک میلیون تومان بوده است.

همشهری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا