اخبار

اخبار ساختمان نمی شود چهار میلیون واحد مسکونی ساخت!

[ad_1]

تعداد کل واحدهای مسکونی کشورمان حدود 28 میلیون واحد است. این 28 میلیون واحد مسکونی با وجود همه محدودیت ها شامل آموزشی، بهداشتی، امنیتی و انتظامی، ورزشی و … است.

به گزارش ساختمان نیوز، اکنون دولت وعده داده است که در چهار سال آینده، چهار میلیون واحد مسکونی به این حجم اضافه کنید. با نگاهی گذرا مشخص می شود که این چهار میلیون واحد مسکونی حدود چهار درصد از کل ظرفیت مسکن کشور است که طی قرن ها ایجاد شده است. یعنی دولت قول داده چهار درصد کشور را در چهار سال بازسازی کند.

علاوه بر این چهار میلیون واحد مسکونی، سازه های آموزشی، ورزشی، رفاهی، درمانی و… نیز باید در نظر گرفته شود. محاسبات دقیق آماری نشان می دهد که برای این منظور اعتباری حدود چهار هزار هزار میلیارد تومان نیاز است. این اعتبار معادل نقدینگی کل کشور است.

روی کاغذ شاید دولت بتواند این ارقام را کاهش دهد اما در عمل این اعتبارات قابل کاهش نیست. در مقابل این نیاز حدود 360 هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است، طبیعی است که با این ارقام فجایعی مانند مسکن مهر ساخته خواهد شد. بدون هیچ گونه پیش بینی آموزشی، رفاهی، بهداشتی و ….

دولت قصد خود را با تبلیغات فراوان اعلام کرد ساخت چهار میلیون خانه دارد. این رفتار باعث می شود بخش خصوصی ضعیف ایران که در نهایت می تواند سالانه 100 تا 200 هزار خانه بسازد، بلافاصله سرمایه خود را از کشور خارج کند. یعنی این روش تبلیغاتی نه تنها کمکی به بهبود شاخص های رشد مسکن نمی کند، بلکه باعث هدر رفتن ظرفیت های موجود می شود.

این مطلب را هم بخوانید  عایق رطوبتی راه حلی برای افزایش عمر ساختمان است

ضرورت اصلاح ساختار اقتصادی در کشور

برای تحرک سازنده در بازار مسکندولت قبل از هر اقدامی باید رویکردهای تبلیغاتی خود را کنار بگذارد و از ظرفیت های علمی، پژوهشی و دانشگاهی کشور برای تدوین برنامه مستند و اجرایی استفاده کند. در حالی که مسئولان باید بدانند، تصمیم گیری در مورد مسکن یک موضوع چندوجهی است و نیازمند بسته کاملی است.

بنابراین برای رشد تولید مسکن دولت برای دستیابی به یک برنامه میان مدت و بلندمدت باید ابتدا ساختار اقتصادی کشور را اصلاح کند، تحریم ها را لغو کند و زمینه را برای سرمایه گذاری خارجی فراهم کند. ساخت و ساز مسکن از 300 تا 400 هزار واحد مسکونی تا 600 تا 700 هزار واحد.

اعلام مهلت های یک یا چهار ساله در واقع سنگ بزرگی است که در نهایت برداشته نمی شود، زیرا از قدیم گفته اند سنگ بزرگ نشانه نیست، همان طور که وعده های بزرگ و بی برنامه ماندن است. روی زمین.

بیشتر بخوانید: ساخت چهار میلیون واحد مسکونی عقب افتاد

اخبار آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا