اخبار

اخبار ساختمان بازار مسکن در حال آماده شدن برای رکود است

[ad_1]

بازار مسکن همواره به عنوان کم ریسک ترین بازار شناخته شده است. با این حال قیمت مسکن در سال گذشته به قدری افزایش یافت که بسیاری از مردم قدرت خرید خود را از دست دادند.

به گزارش ساختمان نیوز، بازار مسکن همواره به عنوان کم ریسک ترین بازار شناخته شده است. با این حال قیمت مسکن در سال گذشته به قدری افزایش یافت که بسیاری از مردم قدرت خرید خود را از دست دادند. همیشه دوره های رونق و رکود مسکن وجود داشته است رکود بازار مسکن غیرعادی نیست. برخی کارشناسان معتقدند رکود مسکن از سال آینده آغاز می شود و برخی معتقدند این دوره هنوز هیچ نشانه ای از وقوع نداشته است.

وضعیت بازار مسکن در آینده چگونه خواهد بود؟

مولوی پیمان، اقتصاددان درباره وضعیت آینده بازار مسکن دوره های رکود و رونق این بازار بیان کرد: در حال حاضر میانگین قیمت دلاری مسکن در حدود هزار دلار در نوسان است. گاهی از این محدوده بالاتر می رود و گاهی پایین تر. در واقع دو حاشیه بالا و پایین و یک خط متوسط ​​یا تعادلی در بازار مسکن داریم. در حال حاضر قیمت مسکن حدود 1214 دلار است که بین خط وسط و کف قرار دارد.

وی ادامه داد: بر اساس این نقطه که هستیم، افزایش قیمت مسکن بیش از افزایش قیمت دلار و کاهش قیمت مسکن کمتر از کاهش قیمت دلار خواهد بود. در واقع در اقتصاد ایران این موضوع در روندهای چهل ساله به یک واقعیت تبدیل شده است.

وی گفت: رکود زمانی اتفاق می افتد که کاهش متوسط ​​قیمت را داشته باشیم که با کاهش قیمت معامله همراه باشد و رونق زمانی رخ می دهد که افزایش قیمت با افزایش قیمت یک معامله تایید شود. .

این مطلب را هم بخوانید  اخبار ساختمان انواع پمپ آب و کاربرد آنها در ساختمان

وی افزود: در آبان 1400 تا آذرماه شاهد رشد 33 درصدی معاملات و 1.8 درصدی قیمت ها هستیم که نشان می دهد هنوز در رکود نیستیم. اما در آخرین گزارش بانک مرکزی در آذرماه تا دی ماه شاهد افزایش یک درصدی قیمت و میانگین ورود هستیم قیمت ملک به 33 میلیون تومان رسیده ایم اما معاملات نسبت به ماه قبل 0.5 درصد افزایش داشته است. خودروی بازار مسکن که خودروی کند حرکتی است به دلیل سایز بزرگش کند می شود.

قدرت خرید نقش مهمی در ایجاد دوره های رونق و رکود در بازار مسکن خواهد داشت

وی گفت: دوره های رونق و رکود مسکن احتمالا اتفاق می افتد، اما زمان بندی بسیار مهم است. طولانی ترین دوره رونق یا افزایش قیمت را در بازار مسکن داشته ایم که از سال 74 شامل آن شده است.

وی بیان کرد: مهم ترین عاملی که در این دوره مهم ترین ریسک را ایجاد می کند کاهش قدرت خرید است. این عامل نیز از دلار و تورم مهمتر است. هنگامی که قدرت خرید کاهش می یابد، یک دوره بهبود بین 1.5 تا سه سال رخ می دهد تا اینکه قدرت خرید بتواند دوباره تقاضا را تحریک کند. در سال 1396 تا کنون دوره تقاضا بود که دوره تورم نیز به آن پمپاژ شد. با این حال بسیاری بازار مسکن را سپری در برابر تورم می دانند و این طبیعی است.

وی افزود: در حال رسیدن به نقطه ای هستیم که از نظر رشد دلار در حال رشد هستیم قیمت خانه بیشتر از دلار بوده است و البته این به معنای تشکیل حباب نیست. اگر وارد دوره رکود شویم، کاهش قیمت مسکن کمتر از کاهش قیمت دلار خواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید  اخبار ساختمان وضعیت قیمت مسکن در منطقه 5 تهران چگونه است؟

اظهار داشت: اتفاقا قیمت مسکن به دلار، ما همه عواملی را داریم که به ما نشان می دهد این ماشین در حال توقف است. در گزارش بهمن ماه اگر دیدیم رشد قیمت و معاملات نداریم احتمالا در بهمن و اسفند وارد فاز رکود می شویم.

وی ادامه داد: عواملی که باعث می شود این رکود اتفاق نیفتد این است که مذاکرات به سرانجام نرسد و با افزایش تقریبی نرخ سود، روند تورم کشور برعکس اتفاق نیفتد.

بازار املاک و مستغلات همیشه سریعتر از تورم رشد کرده است

وی گفت: اموال همیشه بیش از تورم رشد داشته است. اموال همیشه سپری در برابر تورم بوده و همواره در بحران ها رشد کرده است». این بدان معنا نیست که آنها تمایلی به خرید ملک ندارند. ما چندین نوع سرمایه گذار داریم. یک پس انداز اقتصادی یعنی سرمایه گذاری برای کسانی که اکنون خانه ندارند. دوم سرمایه گذار رفاه است. سوم معامله گران و چهارم کسانی هستند که بیش از 700000 دلار در سال درآمد دارند.

وی افزود: تاجر در این شرایط اصلا وارد بازار مسکن نمی شود، سرمایه گذار رفاهی در این شرایط با اجاره کامل (نه رهن) وارد بازار می شود. یک اقتصاددان مقتصد اگر پول نقد داشته باشد می تواند خانه بین رونق و رکود بخرد، اما اگر فشار اجاره بها دارد باید ملک بخرد اما از فضا استفاده کند و قیمت های زیر متوسط ​​منطقه خود را بخرد که اگر رکود ببینیم ضرر است. نمی بینید.

اقتصاد 24

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا