ساختمان

5 ساختمان مقاوم در برابر زلزله در جهان

[ad_1]

زلزله یکی از بلایای طبیعی غیرقابل پیش بینی است که تنها می توان اطلاعاتی در مورد گسل ها و شهرهای لرزه خیز به دست آورد. بنابراین در ساخت ساختمان های جدید به ویژه در مناطق و شهرهای زلزله خیز باید از مصالح مقاوم در برابر این بلای طبیعی و همچنین مقاوم سازی سازه با استفاده از روش های جدید (مانند دمپر، دمپر، FRP و …) استفاده شود. پنج ساختمان در جهان که دارای طراحی خاص و بسیار مقاوم در برابر زلزله هستند به شرح زیر است:

  • فیلیپین آرنا (عرصه فیلیپین):

ورزشگاه فیلیپین آرنا

این منطقه سرپوشیده یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری فیلیپین بالکان است که در ژوئیه 2014 افتتاح شد. زمین لرزه های فیلیپین در امتداد حلقه آتش اقیانوس آرام و خطرناک ترین و خطرناک ترین زمین لرزه ها در حدود 2.8 در مقیاس ریشتر بوده است. گسل های فعال روی زمین سقف این ورزشگاه 165 متر ارتفاع دارد و طراحی شیب دار آن را در برابر شدیدترین بلایای طبیعی مانند زلزله مقاوم کرده است. تمامی سازه های اصلی استادیوم ایزوله هستند، به این معنی که در هنگام زلزله پی ها به طور مستقل عمل می کنند و از انتقال تکانه به سایر قسمت های سازه جلوگیری می کنند. همچنین استفاده از یاتاقان های سربی در فونداسیون این سازه باعث مقاومت زیادی در برابر زلزله شده است.

  • تایپه 101 (تایپه101):

آسمان خراش چین تایپه

این آسمان خراش 101 طبقه که در تایوان قرار دارد، بزرگترین دمپر متحرک در جهان است. یک توپ عظیم در بالای برج وجود دارد که با سیستم آونگ مانند، با حرکت در جهت مخالف، شوک ناشی از طوفان و زلزله را به شدت کاهش می دهد.

  • برج خلیفه (برج خلیفه):
این مطلب را هم بخوانید  خطر تخریب حدود یک چهارم مدارس تهران / بیش از 1000 واحد آموزشی در شهر تهران در بافت فرسوده قرار دارند.

برج خلیفه

برج خلیفه با ۸۲۸ متر ارتفاع بلندترین برج جهان است و در امارات و دبی قرار دارد. این برج با وجود ارتفاع زیاد، مقاومت خوبی در برابر زلزله دارد. کل برج از طبقات مکانیکی ساخته شده است که دیوارهای بیرونی آن ستون های باربر را به دیوارهای داخلی متصل می کند و این ستون های باربر باعث افزایش بار مقاومتی جانبی ساختمان می شود. جلوگیری از تنش های لرزه ای

  • برج ترانس آمریکا (ترانس آمریکا) :

برج ترانس

این ساختمان در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا، در نزدیکی گسل خطرناک سن آندریاس واقع شده است. این ساختمان که در سال 1972 ساخته شده است، به گونه ای طراحی شده است که به جای پخش بارهای لرزه ای روی سطح، آن را پخش کند، به طوری که در سال 1989 زلزله ای به بزرگی 6.9 ریشتر سانفرانسیسکو را لرزاند و باعث فروریختن برج شد. زمین لرزه آمریکا بیش از یک دقیقه لرزید، اما خسارتی گزارش نشد.

فرودگاه صبیحه گوکچن

این فرودگاه در شهر توریستی استانبول در نزدیکی گسل آناتولی شمالی واقع شده است. بیش از 300 سیستم جداسازی پایه برای مقاومت در برابر زلزله استفاده شده است، زیرا جداکننده های پایه می توانند لرزه خیزی پی و طبقات را تا 80 درصد کاهش دهند. به این ترتیب فرودگاه می تواند در برابر زلزله تا 8 ریشتر مقاومت کند.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا