ساختمان

کاهش ایمنی سازه ها در برابر زلزله علیرغم افزایش سازه های اسکلتی

[ad_1]

مدیر گروه زلزله مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی با بیان اینکه در سال های اخیر سازه های اسکلتی روند رو به رشدی داشته است، گفت: اما این
آسیب پذیری ما در برابر خطرات طبیعی کم نشده است. ما به فرهنگ سازی بیشتری نیاز داریم. در مقیاسی دیگر به بزرگی 7.7 ریشتر در منطقه ای نزدیک شهرستان های رودبار، لوشانه و رستم آباد رخ داد که در تهران و منطقه امیرآباد احساس شد.

وی ادامه داد: در این زلزله 500 هزار بی خانمان و 35 هزار نفر کشته شدند. این حادثه دو سال پس از آزادی از جنگ تحمیلی در ایران رخ داد که ساختارهای لازم برای مدیریت بحران را نداشتیم.

وی با بیان اینکه زلزله تاثیرات مثبتی بر ایجاد ساختارهای مدیریت بحران در برابر زلزله و شرایط اضطراری در کشور داشت، افزود: در آن زمان 8 میلیون واحد مسکونی در این منطقه وجود داشت که اکثر آنها فاقد اسکلت بودند.

ایمنی تقویت کننده ساختار ما

مدیر گروه زلزله مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی افزود: در حال حاضر از 22 میلیون واحد مسکونی در کل کشور، حدود 13 میلیون آن اسکلتی و 9 میلیون واحد اسکلتی است.

وی گفت: اما ساخت ساختمان های اسکلتی نیز رو به افزایش است که باعث ارتقای شاخص کیفی سازه ها می شود. اما ریسک سازه های ما کاهش پیدا نکرده است، زیرا در زلزله رودبار تعداد واحدهای مسکونی سه برابر شده است. علاوه بر این، خطوط و شریان های حیاتی بسیاری ایجاد شده اند که آسیب پذیری ما را در برابر بلایای طبیعی افزایش می دهد.

مدیر گروه زلزله مرکز تحقیقات مسکن با اشاره به اینکه در شهرهای بزرگی مانند مشهد، تبریز، تهران و کرمان سازه هایی در کنار گسل های فعال ساخته شده است، افزود: این امر شهرها را آسیب پذیر کرده است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

این مطلب را هم بخوانید  مسئولیت های مهندس ساختمان مقاوم سازی افزایشی

وی همچنین تاکید کرد: علاوه بر زلزله با چالش فرونشست و ریزش مواجه هستیم که خطر آن کمتر از زلزله نیست.

بیت اللهی ابراز امیدواری کرد با فرهنگ سازی با کیفیت مطلوب برای سازه ها بتوانیم به توسعه پایدار دست یابیم.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا