ساختمان

پیام وزیر کشور به مناسبت روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی

[ad_1]

متن پیام عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و نایب رئیس شورای عالی مدیریت بحران به مناسبت روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش بلایای طبیعی به شرح زیر است:
ششم دی ماه سالگرد زلزله دلخراش بم در سال 1382 است که در عرض چند ثانیه هزاران نفر از مردم شریف کشورمان جان باختند. با وجود گذشت 15 سال از آن حادثه تلخ، یاد و خاطره آن عزیزان همچنان در اذهان عمومی باقی مانده است. اما قطعا آنچه می تواند از تلخی این مصائب بکاهد، عبرت گرفتن از گذشته برای همه اعم از مسئولان و مردم و برداشتن گام های عملی برای ساختن جامعه ای امن است. جمهوری اسلامی ایران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و شرایط اقلیمی خود همواره شاهد وقوع بلایای طبیعی مختلف بوده است. وقوع زلزله های مرگبار، سیل های ویرانگر، خشکسالی های طولانی و گسترده و کم آبی و بحران گرد و غبار تنها نمونه هایی از ماهیت واقعی بلایای طبیعی کشور است.

متأسفانه مطالعات آماری روند افزایشی در تعداد و پیچیدگی رویدادها را نشان می دهد. دلیل این امر وجود آسیب‌پذیری‌های فیزیکی، اقتصادی و زیست‌محیطی است که تداوم وضعیت فعلی می‌تواند با چالش بزرگی در روند توسعه کشور مواجه شود.
شعار امسال بر اساس منویات رهبر معظم انقلاب و در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

بر این اساس، به همه دست اندرکاران و همکاران در این زمینه مهم توصیه می کنم با تمرکز بر عوامل خطر به هم پیوسته و رو به رشد مانند شهرنشینی و توسعه بی برنامه شهری، مدیریت نامناسب کاربری اراضی، مهاجرت و تغییرات اقلیمی نسبت به تعیین برنامه های عملی برای افزایش تاب آوری جامعه و کاهش تلفات اقدام کنند. و خسارات اقتصادی ناشی از بلایای طبیعی. بدیهی است جمع آوری و ثبت سیستماتیک اثرات و زیان ها، ارزیابی و تحلیل ریسک و تعیین و پایش خطوط مبنا برای ارزیابی بهبودها موثر خواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید  خطر کانال ها و شکستگی شریان های حیاتی را نباید دست کم گرفت

آموزش عمومی، حمایت از ابتکارات و فعالیت های علمی، تدوین دستورالعمل ها و اجرای آنها، نظارت بر ساخت و سازها، ظرفیت سازی نهادی و نیروی انسانی، استفاده از تجهیزات و ابزار لازم، استفاده از فناوری های نوین، توسعه سیستم های هشدار و نظارت و اتخاذ سیاست های راهبردی. از جمله مواردی است که زمینه دستیابی به اهداف مورد نظر را فراهم می کند که لازم است دست اندرکاران مدیریت بحران با همکاری و هماهنگی بیشتر و با حساسیت موضوع را پیگیری کنند.

در پایان ضمن گرامیداشت مجدد یاد و خاطره جان باختگان زلزله دلخراش بم و تشکر و قدردانی از تمامی کسانی که در بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه و ایجاد سرپناه دائمی برای آسیب دیدگان آن حادثه تلاش کردند، از خداوند متعال تشکر و قدردانی به عمل آورد. برای تلاشگران عرصه سلامت آرزوی موفقیت روزافزون برای شما در این مسیر ارزشمند دارم.

منبع: YJC.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا