ساختمان

مقاوم سازی ساختمان سبز | مقاوم سازی افزایشی

[ad_1]

مقاوم‌سازی ساختمان سبز یا مقاوم‌سازی سازگار با محیط‌زیست هر نوع ارتقای ساختمانی است که منجر به بهبود عملکرد زیست‌محیطی در آن ساختمان می‌شود. بهینه سازی مصرف انرژی، صرفه جویی در مصرف آب و آسایش فضاهای ساختمان از نظر بهبود کیفیت هوا، کاهش صدا و استفاده بهینه از نور طبیعی از جمله موضوعاتی است که ممکن است در این دسته قرار گیرد.

تاب آوری سبز

گامی موثر برای مقاوم سازی ساختمان سبز

اگرچه روش‌ها و رویکردهای مختلفی برای مقاوم‌سازی سبز یک ساختمان در منابع مختلف ارائه شده است، اما بیشتر آن‌ها را می‌توان در مراحل اصلی زیر خلاصه کرد:

 • مهاجرت به انرژی سبز
 • بهینه سازی مصرف انرژی ساختمان
 • مدیریت صحیح پسماند در ساختمان
 • مقاوم سازی ساختمان سبز | مقاوم سازی افزایشی

مهاجرت به انرژی سبز

انرژی سبز نوعی انرژی است که از منابع طبیعی مانند نور خورشید، باد، باران، گیاهان و گرما از فرآیندهای طبیعی به دست می‌آید و به راحتی قابل بازتولید است، از این رو معمولاً به آن انرژی تجدیدپذیر می‌گویند. در مقابل، سوخت‌های فسیلی از منابع محدودی می‌آیند که میلیون‌ها سال طول می‌کشد تا تکثیر شوند.

استفاده از انرژی سبز اثرات زیست محیطی کمتری نسبت به سوخت های فسیلی خواهد داشت که منجر به انتشار گازهای گلخانه ای و گرم شدن کره زمین می شود. علاوه بر مزایای زیست‌محیطی که انرژی سبز دارد، معمولاً مقرون به صرفه‌تر و همچنین در دسترس‌تر از سوخت‌های فسیلی هستند.

تحقیقات جایگزینی انرژی های سبز با انرژی های فسیلی در تمامی زمینه ها در تمامی مراکز علمی و تحقیقاتی جهان ادامه دارد. در اینجا چهار مورد از مهمترین کاربردهای این نوع انرژی را که می توان در ساختمان استفاده کرد، معرفی می کنیم.

 • پنل های خورشیدی
 • توربین های بادی
 • آبگرمکن خورشیدی
 • سیستم های خنک کننده خورشیدی

مهاجرت به انرژی سبز

پنل های خورشیدی

یکی از رایج ترین روش های استفاده از انرژی سبز در ساختمان، استفاده از نور خورشید به عنوان منبع انرژی است. پنل های خورشیدی که معمولاً بر روی سقف ساختمان نصب می شوند، بسته به جهت و زاویه نسبت به افق ممکن است تا 10 وات در هر فوت مربع از سطح تولید کنند.

مهم ترین ایراد این روش تولید انرژی، وابستگی شدید آن به میزان نور خورشید است و به همین دلیل برای روزهای ابری یا شب هایی که نور خورشید وجود ندارد، معمولاً در ترکیب با انواع دیگر انرژی استفاده می شود.

پنل های خورشیدی

مراقبت و نگهداری از پنل های خورشیدی بسیار حائز اهمیت است زیرا عملکرد این پنل ها به دلیل عواملی مانند گرد و غبار یا دوده محیطی به شدت کاهش می یابد و در محیط های بسیار آلوده ممکن است تا 30 درصد کارایی خود را از دست بدهند.

سازمان بین المللی استاندارد استاندارد ISO 9488 را برای نصب و استفاده از پنل های خورشیدی در ساختمان ها صادر کرده است.

توربین های بادی

توربین های بادی رایج ترین شکل استفاده از انرژی سبز برای مناطق بادخیز هستند. یکی از ایرادات این روش فضای اشغال شده توسط ساختمان و تولید صدا می باشد. همچنین، بسته به منطقه ای که ساختمان در آن ساخته شده است، قوانین محلی ممکن است استفاده از این روش را ممنوع کند.

مقاوم سازی ساختمان سبز | مقاوم سازی افزایشی

همچنین از توربین های بادی برای تولید برق در برج های بلند و در مقیاس بسیار بزرگ استفاده می شود. نمونه بارز آن برج های مرکز تجارت جهانی در بحرین است که در آن از چنین توربین هایی استفاده می شود. سه توربین نصب شده در این دکل ها سالانه 1300 مگاوات ساعت برق تولید می کنند که حدود 13 درصد از نیاز سالانه برق را تشکیل می دهد.

نصب سه توربین در برج های مرکز تجارت جهانی در بحرین

آبگرمکن خورشیدی

علاوه بر استفاده از نور خورشید برای تولید برق (پنل های خورشیدی)، می توان از نور خورشید برای تامین آب گرم مورد نیاز ساختمان نیز استفاده کرد. آبگرمکن های خورشیدی آب را با استفاده از گرمای تابشی خورشید گرم می کنند و سپس به رادیاتور پمپ می شود تا به عنوان آب گرم مورد نیاز برای شستشو یا آب گرم مورد نیاز برای گرم کردن ساختمان استفاده شود.

مقاوم سازی ساختمان سبز | مقاوم سازی افزایشی

سیستم های خنک کننده خورشیدی

اگرچه ممکن است در نگاه اول کمی عجیب به نظر برسد، اما می توان از گرمای خورشید برای خنک کردن فضای داخلی ساختمان نیز استفاده کرد. سیستم های سرمایشی وجود دارند که از آب گرم برای خنک سازی ساختمان استفاده می کنند، بنابراین با ترکیب این گونه سیستم ها با آبگرمکن های خورشیدی می توان فضاهای ساختمان را خنک کرد.

از آنجایی که بیشتر برق یک ساختمان معمولاً برای سیستم های سرمایشی مصرف می شود، استفاده از سیستم های خنک کننده خورشیدی که با استفاده از نور خورشید و آب گرم کار می کنند، علاوه بر مزایای زیست محیطی، توجیه اقتصادی خوبی نیز دارد.

بهره وری انرژی

مجموعه کلیه عملیاتی که منجر به کاهش مصرف انرژی در یک ساختمان بدون کاهش راندمان قبلی آن می شود به عنوان عملیات بهینه سازی بهره وری انرژی شناخته می شود. این عملیات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عایق بندی مناسب دیوارها، کف و لوله ها با مواد عایق حرارتی مانند پشم شیشه، الیاف معدنی، فوم های پلی استایرن و پلی اتیلن، تخته فیبر، پرلیت، پشم و بتن عایق سبک
 • بازرسی سیستم های گرمایش و سرمایش توسط کارشناسان مربوطه جهت اطمینان از تنظیم آنها برای دستیابی به حداکثر بازده و حداقل مصرف انرژی و همچنین استفاده از ترموستات برای کنترل خودکار دما در تمامی فضاها.
 • از شیشه های دوجداره یا دو جداره برای پنجره ها استفاده کنید که می تواند به کاهش مصرف انرژی در ساختمان تا 14 درصد کمک کند.
 • حفاظت از دودکش ها، تهویه مطبوع و آب بندی درب ها و پنجره ها برای جلوگیری از اتلاف حرارت

مقاوم سازی ساختمان سبز | مقاوم سازی افزایشی

مجموعه ضوابط فنی و اجرایی برای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان در مبحث 19 مقررات ملی ساختمان ارائه شده است. کمی سازی مصرف انرژی در ساختمان معمولا توسط برچسب هایی به نام برچسب انرژی انجام می شود. در برچسب انرژی، رده‌های مصرف انرژی ساختمان از A تا G رتبه‌بندی می‌شوند. زیرا دسته A بالاترین راندمان و دسته G نشان‌دهنده کمترین راندمان است.

مدیریت صحیح پسماند در ساختمان

زباله های موجود در ساختمان به دو گروه کلی تقسیم می شوند:

 • فاضلاب ساختمان
 • زباله های جامد در ساختمان

مدیریت پسماندهای جامد در ساختمان ها

مدیریت فاضلاب ساختمان

هر ساختمانی باید دارای سیستم مدیریت فاضلاب مناسب باشد. سیستم‌های فاضلاب در گذشته چاه‌های جذبی بودند، اما امروزه به دلیل اهمیت کیفیت آب‌های زیرزمینی و اثرات نامطلوب سیستم‌های سنتی، فاضلاب ساختمان به شبکه‌های فاضلاب شهری متصل شده و در نهایت توسط تصفیه خانه‌های فاضلاب تصفیه می‌شود.

مدیریت پسماندهای جامد در ساختمان ها

یکی از مهم ترین مراحل مدیریت پسماند جامد، جداسازی آن از مبدأ، یعنی از جایی که تولید می شود، است. در اکثر کشورهای پیشرفته محلی برای تفکیک زباله های ساختمانی به زباله های کاغذ، زباله های شیشه، زباله های پلاستیکی و زباله های مرطوب وجود دارد که در صورت لزوم به کمپوست نیز تجزیه می شود. اگرچه جداسازی زباله های جامد هنوز به صورت دستی توسط انسان انجام می شود، اما با پیشرفت علم کامپیوتر و هوش مصنوعی، تلاش ها برای جداسازی خودکار زباله ها در حال انجام است. به عنوان مثال، شکل زیر مربوط به ایده تولید یک سطل زباله هوشمند است که به طور خودکار زباله ها را جدا کرده و در صورت لزوم بازیافت می کند. بودجه برای توسعه چنین ایده ای بین 100 تا 250 هزار دلار برآورد شده است.

این مطلب را هم بخوانید  کم فروشی و تعطیلی تولید بتن توسط برخی کارخانه ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا