ساختمان

مسئولیت های مهندس ناظر | مقاوم سازی افزایشی

[ad_1]

خدمات نظارت فنی مهندسان ناظر طبق قانون ارجاع کار پس از انعقاد قرارداد فیما بین مالک و ناظر و تایید برگه شروع توسط ناظر آغاز می شود. نظارت مهندس ناظر ساختمان بر عملیات اجرایی ساختمان «نظارت مستمر» است. در مواردی که شامل 4 ناظر از چهار رشته باشد، نظارت بر ساختمان به صورت جمعی بوده و به هیچ وجه جنبه مجزا و مجزا ندارد. مهندس ناظر باید قبل از قبول مسئولیت سنگین حرفه سرپرستی، سواد علمی و تحصیلی خود را با تجربه کاری ترکیب کند. سپس با تسلط بر اصول فنی و مقررات ملی ساختمان و همچنین فراگیری مهارت های مستندسازی، این حرفه خطیر را پذیرفته و به جامعه خدمات ساختمانی ارائه می کند.

شرح وظایف مهندس ناظر ساختمان

در حال حاضر کارهایی که مهندسان توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان ارجاع می دهند، ناظر مجرد و چهار ناظر می باشد.

شرح وظایف مهندس مجرد ناظر ساختمان ناظر

کلیه مسئولیت های حرفه ای نظارت ساختمان از نظر سازه، معماری، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی و نقشه برداری بر عهده مهندس عمران یا معمار می باشد. تنها در شرایط فعلی پس از درخواست مالک برای دریافت کنتور برق و طی مراحل اداری از طریق سامانه ارجاع برق، مهندس برق برای کنترل اقدامات انجام شده انتخاب می شود که متاسفانه در بسیاری از موارد چون ساختمان در مرحله نهایی قرار دارد. مراحل بسیاری از موارد نادیده گرفته می شود.

شرح شغل مهندس ناظر هماهنگ کننده – چهار ناظر

مسئولیت نظارت جمعی و بر اساس تخصص 4 نفر می باشد. یکی از مهندسان ناظر ساختمان (مهندس عمران یا معمار) علاوه بر وظایف شخصی خود، مسئولیت هماهنگی با سایر ناظران و مکاتبه با مراجع صدور پروانه و و و عنوان هماهنگ کننده ناظر را بر عهده دارد.

ناظر هماهنگ کننده طبیعی یا قانونی دارای پروانه اشتغال و دارای اختیار نظارت در رشته معماری یا عمران می باشد. مربوط به شهرداری، سازمان استان یا سایر مراجع ذیربط است. شرح مختصری از وظایف هماهنگ کننده به شرح زیر است:

 • بدیهی ترین وظیفه ناظر هماهنگ کننده ایجاد هماهنگی و ارتباط بین سایر ناظران و مجری است و از سوی دیگر مسئولیت هماهنگی و مدیریت کنترل بر کیفیت و کمیت اجرای پروژه را بر عهده دارد. در حال حاضر ناظر هماهنگ کننده نماینده سایر ناظران در ارتباط با مراجع ذیربط می باشد.
 • کنترل و حصول اطمینان از اجرای ساختمان توسط سازنده یا سازندگان ذیصلاح. لازم به ذکر است در حال حاضر طبق روال شهرداری اجرای پروژه های بالای 2000 متر مربع توسط مجری ذیصلاح مندرج در پروانه و امضای برگه شروع بهره برداری (شروع کار) توسط ناظر هماهنگ کننده الزامی است. پس از مشاهده قرارداد انجام می شود.
 • پس از صدور پروانه ساختمانی و قبل از شروع فرم بهره برداری (آخرین فرم پروانه)، ناظر هماهنگ کننده باید ملک را مورد بازرسی قرار داده و مطمئن شود که تخریب یا تخریب صورت نگرفته است. لازم به ذکر است پس از امضای برگه شروع کار توسط ناظر هماهنگ کننده، مسئولیت نظارت بر حسن اجرای تخریب ساختمان بر عهده ناظر سازه می باشد ولی مسئولیت سایر ناظران همزمان با شروع تخریب ساختمان می باشد. صدور پروانه ساختمانی به عنوان مثال مسئولیت مهندس برق در عملیات تخریب کنترل ایمنی کنتور برق از نظر رطوبت و بارندگی است و مسئولیت اصلی مهندس مکانیک در زمان تخریب شامل جابجایی کنتور آب، جمع آوری علمک های گاز و کنترل محل می باشد. به طوری که ماشین آلات حفاری نباید در محل قرار گیرد. همچنین کنترل گرمایش اتاق های کارگران (به ویژه در فصول سرد سال) از ابتدای تخریب تا پایان عملیات ساختمانی باید توسط ناظر تاسیسات مکانیکی کنترل شود.
 • ارتباط مستمر با سایر ناظران و اطلاع رسانی برای حضور در کارگاه در مواقع لزوم و تشکیل جلسات هماهنگی و تنظیم صورتجلسه جلسات دوره ای.
 • رفع اختلافات سایر ناظران و مجری در صورتی که در حین ساخت ساختمان مبنی بر رعایت مقررات ملی، اجرای نقشه ها و مشخصات فنی و … اختلاف نظر بین هر یک از ناظران و مجری در وهله اول ناظر هماهنگ کننده نسبت به رفع اختلاف اقدام خواهد نمود. از طریق داوری اقدام کنید در صورتی که طرفین نظر وی را به عنوان داور نپذیرفتند مراتب توقف عملیات اجرایی را به مراجع صدور مجوز اعلام کنند تا اقدامات لازم توسط کمیته داوری مستقر در سازمان استان انجام شود.
این مطلب را هم بخوانید  مقاومت ساختمان‌های جدید در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه; تهدیدی که تبدیل به فرصت شد

بررسی ها به شرح زیر است:

شناسایی کیفی پروژه

پس از ارجاع اولیه کار به مهندس ناظر، وی با برگزاری جلسه هماهنگی با سازنده سعی در کسب شناخت عمومی بهتر از عوامل محیطی و مهندسی پروژه دارد. مراحل موثر و مهم در این مرحله به شرح زیر است:

– شناسایی کارگاه از نظر موقعیت مکانی و دسترسی های مربوطه تا امکان تردد و نظارت بدون محدودیت برای مهندس ناظر وجود داشته باشد.

– بررسی محله ها از نظر: کاربری، قدمت بنا، سطح پی، نوع سیستم باربر، تعداد ساکنین، تعداد طبقات، امکان یا عدم امکان تخلیه سریع در صورت وقوع حادثه، فاصله از نزدیکترین پزشکی و آتش نشانی. مراکز و کنترل استاتیک ذاتی آنها.

– بررسی اطلاعات کلی ژئوتکنیکی شامل شناسایی خاک محل احداث، شیب و توپوگرافی زمین، سطح آب زیرزمینی، وجود قنات یا چشمه آب در اطراف، فاصله محل ساخت از گسل شناخته شده، عمق خاک دست، شناسایی چاه های فاضلاب، مطالعه کلی. تاریخچه توپوگرافی زمین ساخت پروژه بر اساس اطلاعات مکان.

– بررسی اطلاعات کلی سازه شامل: سطح گودبرداری، کفایت نقشه ها و مجوزهای قانونی پروژه (مانند انطباق کلی نقشه سازه نگهبان، انطباق نقشه های سازه، معماری و تاسیسات با یکدیگر و محل ساخت) ارتفاع ساختمان و طبقات، نوع سازه و …

– بررسی تغییرات اجرایی احتمالی توسط مالک در نقشه های پروژه

– ارزیابی توانایی کلی عناصر پروژه (مالک، مجری و حسابدار) با بررسی سوابق آنها.

– بررسی سوابق و اسناد پروژه در زمینه مهندسی

اطلاع رسانی خدمات مهندسی پروژه

پس از بررسی کلی پروژه ارسالی، مهندس ناظر ساختمان در مدت زمانی که معمولاً 48 ساعت خواهد بود، کار را تایید یا رد می کند. در صورت تایید کار لازم است مهندس ناظر در مرحله اول تا زمان انعقاد قرارداد مراحل اداری لازم را انجام دهد.

این مطلب را هم بخوانید  پیام وزیر کشور به مناسبت روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی

پس از صدور پروانه ساخت و انعقاد قرارداد، مهندس ناظر در صورت احراز شرایط کار باید برگه شروع کار را تایید کند. با تصویب این فرم، تعهدات قانونی مهندس ناظر آغاز می شود. لذا لازم است پیش نیازهای فنی – اجرایی که نیاز به مطالعه توسط مالک دارد به دقت بررسی و در صورت انجام مراحل مورد نظر، فرم مورد تایید قرار گیرد. به عنوان یک عبارت کلی، تاییدیه راه اندازی باید پس از تکمیل تجهیزات اولیه کارگاه و تامین نیروی انسانی ماهر و شایسته صادر شود.

عملیات پروژه را شروع کنید

پس از تایید تب عملیات، امکان شروع عملیات وجود دارد. عملیات اجرایی با تخریب ساختمان قدیمی آغاز و با حفاری و اجرای اسکلت ادامه می یابد.

برخی از توضیحات خدمات هنگام شروع عملیات اجرایی ساختمان که به عهده مهندس ناظر ساختمان می باشد به شرح زیر خواهد بود:

 • کنترل عمق گودبرداری مطابق نقشه های مصوب بدین معناست که ناظر باید ارتفاع پی و ارتفاع بتن را به جز ارتفاع کف از نقشه ها استخراج کند و به عمق گودبرداری دست یابد.
 • کنترل و کف سازی پروانه های ساختمانی و نقشه های مصوب. اگر مهندس ناظر قادر به اندازه گیری میله نیست باید از شهرداری بخواهد که از کارشناس میله و کف بازدید کند.
 • کنترل قرار دادن ستون ها به منظور حذف نکردن پارکینگ ها
 • کنترل شکستن درز
 • و…

لازم به ذکر است که مشخصات هندسی ساختمان و چهار ربع ساختمان شامل موقعیت دقیق ملک بر روی زمین، شیب های طولی و عرضی زمین و در نهایت تایید انطباق مشخصات زمین با نقشه موجود می باشد. پروانه ساختمان با توجه به عدم مراجعه به مهندس ناظر در حال حاضر بر عهده معمار می باشد لذا توصیه می شود معمار در مواقع لزوم از مجری بخواهد که از مهندس نقشه بردار واجد شرایط استفاده نماید. لازم به ذکر است تاییدیه مهندس نقشه بردار در زمینه فیگور و ابعاد، مسئولیت معمار ناظر را بر عهده نخواهد داشت.

این مطلب را هم بخوانید  مقاوم سازی ساختمان با مهاربندهای کمانش (BRB)

مرحله اسکلت و نما و سخت شدن

در این مرحله بسته به نوع ساختمان در حال ساخت باید موارد زیر توسط ناظر رعایت شود:

 • کنترل محورهای طولی و عرضی ساختمان بر اساس نقشه های مصوب
 • کنترل نحوه اجرای طرح پایه و انطباق آن با طرح های مصوب
 • کنترل نوع فولادهای مورد استفاده در سازه ها و پی
 • کنترل انطباق بخش ها در محاسبات و اجرا
 • کنترل اجرا سقف
 • کنترل ارتفاع هر طبقه از جمله ارتفاع پارکینگ های ساختمان مطابق نقشه های مصوب
 • هنگام نصب سازه باید دقت شود که ستون ها در موقعیتی که در نقشه های سازه ای تلورانس های مجاز نسبت به ستون ستون ها نشان داده شده است نصب شوند.
 • تا حد امکان باید تیرها در ستون های محور نصب شوند.
 • کنترل اجرای صلبیت شامل اجرای صحیح نقشه معماری و سایدینگ داخلی و خارجی مطابق با نقشه های مصوب معماری و مقررات ملی ساختمان
 • کنترل گرفتگی، صندلی های چینی، ابعاد و اندازه دیوارها و کد سقف شامل نازک کاری.
 • کنترل اجرای صحیح تیغه های داخلی و اتصال تیغه ها به سقف طبق آیین نامه 2800 و مبحث 4 مقررات ملی ساختمان.
 • و…

سوالات متداول

شرح وظایف مهندس ناظر ساختمان چیست؟

کلیه مسئولیت های حرفه ای نظارت ساختمان از نظر سازه، معماری، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی و نقشه برداری بر عهده مهندس عمران یا معمار می باشد.

شرح وظایف هماهنگ کننده مهندس ناظر چیست؟

مسئولیت نظارت جمعی و بر اساس تخصص 4 نفر می باشد. یکی از مهندسان ناظر ساختمان (مهندس عمران یا معمار) علاوه بر وظایف شخصی خود، هماهنگی با سایر ناظران و مکاتبه با مراجع صدور پروانه و و.
به او عنوان ناظر هماهنگ کننده داده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا