ساختمان

مسئولیت های مهندس ساختمان مقاوم سازی افزایشی

[ad_1]

عملیات اجرایی ساختمان باید منحصراً توسط مهندس ساختمان که صلاحیت اجرای ساختمان را دارد انجام شود. مجری نماینده فنی کارفرما در اجرای ساختمان بوده و مسئولیت کلیه مراحل کار به ناظر یا ناظران و سایر مراجع کنترل کننده می باشد. کلیه عملیات اجرایی ساختمان باید توسط اشخاص حقیقی و دفاتر مهندسی به عنوان مجری بر اساس دستورالعمل وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان انجام شود. پیمانکار ساختمان مسئولیت کنترل صحت کلیه عملیات ساختمانی را بر عهده دارد و در انجام این عملیات باید مقررات ملی ساختمان، ضوابط و مقررات شهرسازی و نقشه های مصوب مرجع صدور پروانه را رعایت کند. همچنین مجری باید برنامه زمانبندی کارهای اجرایی را به ناظر اطلاع دهد و کلیه عملیات اجرایی به ویژه قسمت هایی از ساختمان که تحت پوشش قرار می گیرد را با هماهنگی ناظر انجام دهد و شرایط نظارت را برای ناظر یا ناظران ساختمان فراهم کند.

وظایف مهندس ساختمان

همانطور که گفته شد اجرای سازه مطابق مقررات ملی و دستورالعمل های شهرداری و پاسخگویی در تمامی مراحل کار بر عهده پیمانکار می باشد. لازم است پیمانکار ساختمان در ابتدای پروژه نقشه ها را به دقت بررسی و در صورت بروز هرگونه مشکل یا ایراد، نظرات پیشنهادی خود را به صورت مکتوب به طراح و ذیحساب ارائه نماید. همچنین در حین اجرای پروژه چنانچه مهندس مجری تغییر نقشه تفصیلی پروژه را ضروری بداند قبل از موعد مقرر کتباً با ذکر دلیل و کتباً به کارفرما اطلاع می دهد. لازم به ذکر است ایجاد هرگونه تغییر مستلزم اخذ مجوز از ناظر ساختمان می باشد.

این مطلب را هم بخوانید  مقاوم سازی ساختمان سبز | مقاوم سازی افزایشی

همچنین پیمانکار موظف است در اجرای پروژه از مهندسان سایر رشته های ساختمان، کارشناسان فنی، معماران تجربی، کارگران و استادکاران و نیز عوامل فنی ماهر استفاده کند. همچنین مصالح استفاده شده توسط پیمانکار باید مطابق با مشخصات فنی نقشه ها باشد. .

همانطور که پیمانکار با استفاده از نقشه های ارائه شده توسط حسابدار شروع به کار می کند، پایان کار پیمانکار نیز منجر به تهیه نقشه های تفصیلی اجرا شده اعم از معماری، سازه، تاسیسات و … می شود. طرح ها باید به تایید ناظر یا مفسر رسیده و نسخه ای از آن در اختیار کارفرما قرار گیرد.

موضوع بسیار مهم دیگر در اجرای ساختمان ها رعایت اصول ایمنی و حفاظت اولیه در کارگاه محل پروژه و ساختمان های اطراف و همچنین رعایت مسائل زیست محیطی کارگاه می باشد.

نظارت بر پیمانکار ساختمان

قبلا به ناظر یا ناظران تکلیف مسئول ساختمان برای پاسخگویی گفته ایم. سازمان نظام مهندسی ساختمان و سایر مراجع کنترل ساختمان نیز می توانند عملکرد مجری ساختمان را مورد بررسی قرار دهند و موظفند در صورت اطلاع و مشاهده تخلف، رسیدگی و تصمیم گیری کنند و مراتب را به سازمان راه و شهرسازی استان و شورای انتظامی استان اعلام کنند. نظام مهندسی سازمان در صورت لزوم با مجری تا حد ابطال پروانه اشتغال برخورد انتظامی شود.

اقدامات لازم مجری قبل از شروع پروژه

مهندس ساختمان موظف است قبل از شروع عملیات اجرایی پروژه مشخصات ساختمان در حال ساخت را بر روی تابلویی در کنار معبر عمومی درج نماید تا از فاصله مناسب برای عموم قابل رویت باشد. این تابلو باید تا پایان کار باقی بماند. ابعاد، اندازه و مشخصات تابلو توسط سازمان نظام مهندسی تعیین می شود.

این مطلب را هم بخوانید  مقاوم سازی تیر های T شکل با الیاف کامپوزیتی CFRP

سایر اقدامات لازم

علاوه بر موارد فوق، پیمانکار موظف به انجام یک سری اقدامات دیگر نیز می باشد که در ادامه به اختصار به آنها اشاره می کنیم.

  • مهندس ساختمان (حقیقی یا حقوقی) موظف است کلیه ساخت و سازهای خود را تحت پوشش بیمه کیفیت ساختمان از طریق شرکت های بیمه قرار دهد.
  • دفتر مهندسی ساختمان باید دارای محل ثابت و مشخص باشد و رئیس دفتر موظف است در صورت تغییر محل دفتر مراتب را به سازمان نظام مهندسی اطلاع دهد.
  • و…

چنانچه پیمانکار در حدود ظرفیت استخدامی که به وی محول شده است، مسئولیت اجرای بیش از یک پروژه را همزمان بپذیرد، در هر پروژه با توجه به پیچیدگی و حجم کار و با نظر ساختمان الزامی است. سازمان نظام مهندسی، یک معمار یا مهندس عمران. تکنسین زمینه های ذکر شده را به صورت تمام وقت به عنوان مسئول کارگاه در محل پروژه ایجاد می کند.

در پایان لازم به ذکر است در صورتی که مهندس ساختمان در حیطه وظایف و مسئولیت های مندرج در ضوابط، مقررات ملی ساختمان و عدالت قرار نگیرد و یا مرتکب تخلف شود، ناظر یا ناظران تخلف را به پیمانکار منتقل می کنند. و تعیین فرصت مناسب برای رعایت موارد مربوطه از وی خواهد بود. در صورت عدم رعایت در موعد مقرر توسط مجری، ناظر یا ناظران موارد تخلف را با ذکر دلیل به ناظر هماهنگ کننده اعلام و وی موارد را به سازمان نظام مهندسی ساختمان گزارش می دهند. رفع اختلاف ناظران و مجری با توجه به نقش ها و مشخصات فنی با سازمان نظام مهندسی ساختمان و نظر سازمان نظام مهندسی ملاک عمل خواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید  کامپوزیت کربن چیست؟ | مقاوم سازی افزایشی

سوالات متداول

مهندس ساختمان کیست؟

عملیات اجرایی ساختمان باید منحصراً توسط مهندس ساختمان که صلاحیت اجرای ساختمان را دارد انجام شود. مجری نماینده فنی کارفرما در اجرای ساختمان بوده و مسئولیت کلیه مراحل کار به ناظر یا ناظران و سایر مراجع کنترل کننده می باشد.

مهمترین وظایف یک مهندس ساختمان چیست؟

پیمانکار ساختمان مسئولیت کنترل صحت کلیه عملیات ساختمانی را بر عهده دارد و در انجام این عملیات باید مقررات ملی ساختمان، ضوابط و مقررات شهرسازی و نقشه های مصوب مرجع صدور پروانه را رعایت کند.

آیا مهندس ساختمان مسئولیت اجرای بیش از یک پروژه را در یک زمان بر عهده می گیرد؟

آره. در این صورت مهندس مجری در هر پروژه با توجه به پیچیدگی و حجم کار و با نظر سازمان نظام مهندسی ساختمان، معمار یا مهندس عمران یا کارشناس فنی در زمینه های مذکور به صورت تمام وقت الزامی است. ، به عنوان مسئول کارگاه. بنیانگذاری.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا