ساختمان

مسئولیت های مهندس حسابداری و طراح ساختمان

[ad_1]

مهندس محاسبات همانطور که از نامش مشخص است، محاسبه بارهای وارده بر سازه، محاسبه ابعاد مختلف عناصر ساختمانی و ارائه نقشه های اجرایی، محاسبه و بررسی نیاز به اجرای سازه نگهبان و ارائه جزئیات آن و .. نقشه های معماری را بر عهده دارد. ساختمان، جایی که کار اصلی مهندس و طراح ساختمان آغاز می شود. در این مرحله مهندس حسابداری باید با مراجعه به محل پروژه و بررسی ساختمان های مجاور نقشه و نقشه سازه نگهبان را تهیه کند. پس از آن با توجه به نقشه های معماری تهیه شده توسط معمار واجد شرایط از سازمان نظام مهندسی ساختمان و بنا به درخواست مالک، مهندس حسابداری ساختمان باید سازه را به صورت فولادی یا بتنی طراحی و محاسبه و جزئیات آن را ارائه نماید.

خدمات طراحی سازه

طراحی سازه های ساختمانی

در تهران برای پروژه های بیش از 1500 مترمربع، سازمان نظام مهندسی نقشه ها و خروجی فایل های ITBS مهندس حسابداری ساختمان را کنترل و تایید می کند، اما لازم به ذکر است که در صورت وجود مشکل، سازمان نظام مهندسی مسئولیتی ندارد. عامل اصلی هر اتفاقی مهندس ساختمان است.

مراحل مهندس حسابداری ساختمان

همانطور که گفته شد پس از تهیه نقشه های معماری وظایف مهندس حسابدار ساختمان آغاز می شود و مهندس حسابدار باید با توجه به نقشه های معماری نسبت به محاسبه بارها و ابعاد عناصر مختلف اقدام کند. محاسبات دقیق و تجربه کافی برای انجام محاسبات دقیق مورد نیاز است. از آنجایی که امروزه تمامی مراحل محاسبات و طراحی ها با نرم افزارهای طراحی سازه انجام می شود، داشتن دقت و تجربه کافی و همچنین شناخت دقیق منوها و منوهای نرم افزار طراحی و محاسبات سازه برای تبدیل شدن به یک طراح حرفه ای ضروری است.

این مطلب را هم بخوانید  استفاده از GFRP در تقویت سازه های مترو در برابر بارهای انفجاری

بررسی نقشه های معماری

پس از ارجاع کار به مهندس حسابداری ساختمان، اولین قدم بررسی دقیق نقشه های تهیه شده توسط معمار است. در این مرحله اطلاعات اولیه پروژه به دست می آید و مهندس حسابداری ساختمان با توجه به نقشه های معماری در مورد سیستم های باربر عمودی و جانبی ساختمان تصمیم گیری می کند.

محاسبه بارهای وارده بر سازه

بارهای وارده بر سازه به دو دسته کلی بارهای ثقلی و بارهای جانبی تقسیم می شوند. در این مرحله باید بارهای ثقلی شامل بارهای مرده و زنده، بارهای دیوار محیطی، بار برف و … به طور کامل و صحیح محاسبه شوند.

کشور ما در منطقه لرزه خیز جهان قرار دارد و از این رو یکی از مهمترین اقدامات در محاسبه و طراحی ساختمان، محاسبه صحیح بار زلزله بر ساختمان است که پس از محاسبه گرانش باید بررسی و محاسبه شود. بارها برای محاسبه دقیق بار زلزله که یکی از حساس ترین بارهای وارده بر سازه می باشد، گزارش مکانیک خاک پروژه ضروری است، زیرا زلزله از طریق زمین (خاک) وارد سازه شده و آن را تحریک و ارتعاش می کند. در این مرحله پس از محاسبه بار زلزله بر سازه، لازم است بار باد به عنوان یکی دیگر از بارهای جانبی مهم بر سازه محاسبه و از بحرانی ترین بار بین بار سازه و بار باد به عنوان بار جانبی حاکم استفاده شود. گرفتن. خروجی این مرحله از محاسبات ساختمان، ارائه دفترچه محاسبات اولیه ساختمان می باشد.

مدل سازی ساختمان

پس از محاسبه بارهای وارده بر ساختمان و در نظر گرفتن مفروضات منطقی برای مصالح مورد استفاده در پروژه مدلسازی ساختمان در یکی از نرم افزارهای متداول ساختمانی مانند Etabs شروع می شود. در فرآیند مدلسازی باید دقت شود که تمام جزئیات به خوبی در مدل سازه دیده شود. پس از مدل سازی نوبت به اعمال بارهای محاسبه شده در ساختمان می رسد.

این مطلب را هم بخوانید  اولین اتاق سیار تمیز جهان را بسازید

تحلیل و طراحی ساختمان

پس از تکمیل مدلسازی و بارگذاری ساختمان، مهندس ساختمان سازه را تجزیه و تحلیل می کند تا نیروهای داخلی و تلاش های سازه را بدست آورد. البته لازم به ذکر است که معمولا برای کنترل تحلیل های انجام شده توسط نرم افزار، یک یا دو فریم به صورت دستی تحلیل می شود تا صحت نتایج نرم افزار تایید شود. پس از آن با توجه به تحلیل و نیروهای به دست آمده، تخصیص مقاطع به عناصر مختلف آغاز می شود. مهم ترین نکته در این مرحله لزوم توجه به ارائه یک طرح مناسب و اقتصادی است. به عنوان مثال در مدل ساخت نرم افزار می توان ابعاد تیرها و ستون ها را با طبقات بالا و پایین در تمامی طبقات متفاوت در نظر گرفت و نباید مشکلی ایجاد کند، اما باید بررسی شود که آیا چنین کاری باعث تسهیل اجرا و کمک به اقتصاد پروژه می شود. . کند یا نه.

کنترل طراحی ساختمان

پس از طراحی ساختمان و تعیین ابعاد آن، کنترل طرح ضروری است. علاوه بر این در آیین نامه های مختلف مانند آیین نامه 2800 قوانینی وجود دارد که سازه باید برای آن کنترل شود. مثلاً بروز هرگونه بی نظمی در پلان و ارتفاع ساختمان کنترل و در صورت وجود ضوابط خاص آنها در سازه کنترل و بررسی شود.

ارائه طرح های اجرایی

این آخرین مرحله یک مهندس ساختمان است. در این مرحله خروجی کلیه مراحل قبلی به صورت نقشه بر روی کاغذ نشان داده شده و مورد تایید مهندس حسابداری ساختمان قرار می گیرد و پس از تایید نقشه های تهیه شده توسط مهندس حسابداری توسط سازمان نظام مهندسی (در صورت نیاز) عملیات ساخت و ساز را می توان آغاز کرد.

این مطلب را هم بخوانید  مقاومت ساختمان‌های جدید در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه; تهدیدی که تبدیل به فرصت شد

سوالات متداول

مهندس حسابداری از نظر حقوقی کیست؟

انجام محاسبات و طراحی سازه ساختمان به عهده شخص حقیقی شاغل در دفتر مهندسی یا شخص حقوقی طراحی ساختمان می باشد که بر اساس پروانه مهندسی معتبر در زمینه طراحی عمران از وزارت راه و شهرسازی می باشد. توسعه. صلاحیت و ظرفیت مندرج در پروانه استخدامی مهندسی.

آیا مهندس حسابداری نقشی در اجرا دارد؟

مهندس حسابداری پس از ارائه طرح به پیمانکار هیچ نقشی در اجرا ندارد. بدیهی است در صورت بروز اشکال در نقشه ها و یا عدم پذیرش طرح ها از نظر اجرا باید پاسخگو باشد و نقشه ها را اصلاح کند.

وظایف یک مهندس محاسبات چیست؟

هندسه محاسباتی دو تابع دارد. ابتدا با توجه به تعداد زیرزمین ها، عمق گودبرداری را محاسبه کرده و در بازدید از ملک، نقشه سازه نگهبان را برای حفاظت از دیوارهای همسایه های مجاور تهیه کنید. ثانیاً بر اساس نقشه های معماری بنا به درخواست مالک در بتنی یا فولادی، سازه مورد نیاز ساختمان را محاسبه کرده، پلان سازه اصلی را ترسیم کرده، پلان های زیر را مهر و موم کرده و امضاء و به مالک تحویل دهید.

آیا پس از ساخت و ساز و اتمام کار برای مهندس حسابداری حادثه ای پیش می آید؟

مسئولیت هرگونه خسارت و خسارات جانی و مالی پس از اتمام کار و یا در هنگام وقوع بلایای طبیعی مانند زلزله بر عهده مهندس می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا