ساختمان

طبقه بندی خانه های سنتی ایران بر اساس رفتار لرزه ای آنها

[ad_1]

حدود 4 میلیون خانه روستایی در ایران در برابر زلزله آسیب پذیر هستند. با در نظر گرفتن این موضوع، بررسی آسیب پذیری لرزه ای منازل ضروری است
سنت را روشن می کند. در این بخش به طبقه بندی ساختاری خانه های روستایی ایران و پراکندگی آنها در کشور پرداخته می شود. مصالح و عناصر به کار رفته در سقف و دیوارها و ابعاد مربوط به آنها شرح داده شده است. در حدود 97 درصد از حدود 4 میلیون خانه روستایی ایران که بیش از 20 میلیون نفر در این خانه ها زندگی می کنند، هیچ عنصر مقاومی وجود ندارد. بار جانبی ندارند و در برابر زلزله آسیب پذیر هستند. از سوی دیگر، ایران در کمربند زلزله آلپ-هیمالیا قرار دارد و در گذشته زلزله های ویرانگر زیادی را تجربه کرده است که برخی از آنها به شرح زیر است: زلزله منجیل 1990 (60000 کشته)، زلزله بم 2003 (60000 کشته)، زلزله. داهویه زرند 1384 (650 کشته)، بیشترین تلفات در مناطق روستایی بوده که حاکی از اهمیت اصلاح روش های این سازه است.­ها می‌سته.

عناصر سازه ای خانه های سنتی

مصالح و روش های مختلف ساخت در اجزای سازه ای خانه های روستایی در ایران استفاده می شود. این تغییرات تحت تأثیر آب و هوا و دسترسی به مصالح ساختمانی است. قابل ذکر است که اهالی روستا از مصالح محلی برای ساخت و ساز، ستون، دیوار استفاده می کردنداز پی و سقف استفاده می کنند. برای بررسی رفتار لرزه ای این خانه ها، بررسی ویژگی های این عناصر ضروری است.

سقف ها

سقف خانه های روستایی با توجه به شکل و مصالح به 4 گروه طبقه بندی می شود. سقف های قوسی، سقف های سطح چوبی، سقف های شیب دار و سقف های تیرچه بلوکی. از حدود 4 میلیون خانه روستایی در ایران 50 درصد دارای سقف چوبی مسطح، 37 درصد سقف تیرچه، 6 درصد سقف شیبدار، 5 درصد دارای انواع سقف قوسی و 2 درصد دارای انواع دیگر سقف هستند.

  • سقف های قوسی

مصالح به کار رفته در این نوع سقف شامل آجر، خشت، ملات گل و مخلوطی از کاه و گل به عنوان پوشش می باشد. امروزه از آجر و ملات ماسه سیمان استفاده می شود. با توجه به فرم معماری این نوع سقف ها به انواع زیر طبقه بندی می شوند: سقف های گنبدی، سقف های قوسی استوانه ای، سقف های قوسی هلالی شکل، سقف های قوسی پیچیده، سقف های قوسی مربعی. سقف های قوسی بیشتر در مناطق گرم و خشک واقع در استان های مرکزی ایران مانند کرمان، خراسان جنوبی و یزد دیده می شود.

  • سقف های چوبی تخت

این سقف ها نوع سنتی سقف های تیرچه ای هستند که از تیرهای چوبی به جای تیرهای بتنی یا فلزی استفاده می کنند. وزن این سقف از طریق تیرهای چوبی که در دیوار آجری یا سنگی تعبیه شده است به دیوارها منتقل می شود و معمولاً هیچ گونه مهار عرضی و طولی در آنها مشاهده نمی شود. تیرهای چوبی با شاخه‌های درختان و گل‌ها و در نهایت با کاهگل پوشیده شده‌اند که نقش عایق را دارد. سقف تخت چوبی در مناطق سردسیر و کوهستانی مانند آذربایجان، خراسان شمالی و فارس و به طور کلی در مناطقی از ایران که چوب در دسترس است ساخته می شود.

  • سقف های چوبی شیب دار
این مطلب را هم بخوانید  رزین اپوکسی چیست؟ | مقاوم سازی افزایشی

این نوع سقف ها بیشتر در استان های ساحلی دریای خزر، گیلان، مازندران و استان گلستان با بارندگی سالانه زیاد یافت می شوند. ساختار این نوع سقف خرپایی چوبی است که با آهن گالوانیزه، آزبست، کاه گل پوشانده شده است. این سقف ها نسبتاً سبک هستند و بنابراین آسیب پذیری کمتری در برابر زلزله دارند. عناصر چوبی توسط میخ و در ساختاری ضعیف به یکدیگر متصل شده اند.

  • سقف طاق ضرب

این نوع سقف ها از مصالح صنعتی مانند آجر، فولاد، بتن و ملات گچ ساخته شده و تقریباً در هر روستایی یافت می شود. گاهی به دلیل عدم نظارت در روستاها منجر به ایجاد سقف های ضعیف و بروز مشکلات مختلفی در رفتار لرزه ای آنها می شود. یکی از مشکلات این سقف ها فاصله زیاد بین تیرهای نشان داده شده در شکل 5 است. یکی دیگر از مشکلات رایج، طول تکیه گاه ناکافی آجرهای روی تیر است که منجر به سر خوردن سقف آجری قوسی در زلزله می شود. این نوع گسیختگی در زلزله زرند کرمان بسیار رایج بوده است.

دیوارها

دیوارهای ساختمان های روستایی از گل، سنگ، چوب یا آجر یا بلوک های سیمانی ساخته شده است. از 4 میلیون خانه روستایی ایران، 58 درصد آجر یا بلوک سیمانی، 26 درصد خشت و گل، 14 درصد سنگ و 2 درصد چوب است.

  • دیوارهای آجری و گلی

این نوع دیوارها در مناطقی که خاکهای آجری موجود است و همچنین در مناطق خشک و مناطق خشک و مناطق با تغییرات دمایی قابل توجه در شبانه روز به ویژه در کرمان، یزد و خراسان جنوبی رایج است. اجزای تشکیل دهنده این دیوارها بلوک های آجری خشک است. در آفتاب و ملات گل هستند که در نهایت با کاه گل پوشانده می شود. بلوک های آجری معمولاً 20*10*5 سانتی متر هستند.

  • دیوارهای سنگی

این نوع دیوار در مناطق کوهستانی که به راحتی سنگ در آنها قابل دسترسی است مانند خراسان و فارس کاربرد فراوانی دارد. به دلیل مقاومت فشاری بالای سنگ ها، در ساخت این دیوارها از ملات های بسیار ضعیف (مانند ملات گل یا گچ) استفاده می شود. علاوه بر این، دیوارهای سنگی بسیار سنگین هستند و بارهای لرزه ای را افزایش می دهند.

  • دیوارهای چوبی

این نوع دیوار اغلب در سواحل دریای خزر یافت می شود که در آن چوب به راحتی قابل دسترسی است. در این دیوارها پس از برپایی ستون های چوبی (با قطر بین 10 تا 20 سانتی متر). تیرهای افقی یا اریب (به قطر 5 تا 15 سانتی متر) بین ستون ها قرار می گیرد و سپس فضای خالی بین آنها را با گل و سپس کاه می پوشانند. نام محلی این دیوارها (زاگالی یا زاگمی) است.

این نوع سازه ها در زلزله های گذشته رفتار خوبی از خود نشان داده اند (مثلاً منجیل 1990) که این رفتار به دلیل وزن سبک و عناصر مورب است که بارهای لرزه ای را منتقل می کنند.

  • دیوارهای آجری یا بلوک های بتنی

این نوع دیوار با اکثر خانه های روستایی ایران قابل مقایسه است. دیوارهای آجری و بلوک های بتنی در واقع تقلیدی از یک ساختمان شهری هستند و بومی مناطق روستایی نیستند (شکل 9). مشخصه این خانه‌ها ساختمان‌های بنایی غیرمسلح است که ضعف آنها حتی در زلزله‌های متوسط ​​ثابت شده است. اگرچه اهالی روستا به دلیل استحکام بالا و ساخت آسان این خانه ها تمایل به ساخت این خانه ها دارند، اما کمبود اطلاعات فنی آنها (مثلاً استفاده از ملات گل به جای ملات ماسه سیمان) باعث بی کیفیتی و عملکرد آنها شده است.

این مطلب را هم بخوانید  لزوم حمایت همه جانبه شهرداری از احیای بافت فرسوده

افتتاح

ابعاد و موفقیت دهانه ها تحت تأثیر اقلیم، مواد مورد نیاز و فرهنگ است. قطر و موقعیت بازشوها تأثیر مهمی بر رفتار لرزه ای و مقاومت برشی ساختمان دارد. درها را می توان از نظر ابعاد به سه نوع پنجره، درب و … تقسیم کرد که به عنوان قفسه استفاده می شوند. همچنین با توجه به ساخت آنها در برخی از آنها نعل اسبی چوبی و در برخی دیگر طاق قوس دار کوچکی در بالای دهانه وجود دارد. همانطور که در شکل 16 نشان داده شده است، دهانه ها معمولا دارای سوکت پورت هستند. جدول 8 انواع مختلف دهانه ها و ابعاد آنها را نشان می دهد.

پایه ها

هیچ پایه واقعی در یک خانه روستایی مانند آنچه در مقررات فنی توضیح داده شده است وجود ندارد. در ساختمان های بدون پی، آسیب به محور دیوار وارد می شود. اگرچه پی ها برای پایداری ساختمان ها اهمیت زیادی دارند، اما در سازه های روستایی چندان مورد توجه قرار نگرفته اند. به طور کلی پی سازه ها تحت تأثیر توپوگرافی سایت و شرایط خاک قرار می گیرند و جدی گرفته نمی شوند. به جز در مناطق؛ خاکهای بسیار سست، مشابه خاکهای ارگانیک در مناطق کوهستانی، و روستاهایی که بر روی خاکهای بسیار سخت ساخته شده اند، ممکن است اصلاً پی پیدا نشود. در مناطقی که پی ها ساخته می شوند، دامنه عمق آنها بین 50 تا 100 سانتی متر است.

طبقه بندی خانه های سنتی ایران

طبق مشاهدات میدانی در مناطق روستایی، خانه های روستایی به گروه های زیر طبقه بندی می شوند. این طبقه بندی بر اساس مشخصات اجزای شرح داده شده در بالا است.

دیوارهای آجری یا بلوک های بتنی با سقف های طاق ضربی

آنها تقریباً در تمام مناطق روستایی یافت می شوند. این نوع با مواد صنعتی ساخته می شود و بنابراین محدود به آب و هوای خاصی نیست. فراوانی آنها حدود 25 درصد است. این نوع ساختمان ها غیر مسلح هستند که حتی در برابر زلزله های متوسط ​​نیز عملکرد ضعیفی دارند. از مشکلات این سازه ها می توان به بازشوهای بزرگ، فواصل زیاد بین تیرها، کمبود اطلاعات ساختمانی (مثلاً استفاده از ملات گل به جای ملات ماسه سیمان) و شکل پذیری کم اشاره کرد.

دیوارهای آجری با سقف تخت چوبی

بسیار متعارف است. معمولاً در مناطق کوهستانی شمال شرق و شمال غرب ایران یافت می شود. این بنا نوع غالب سازه های روستایی در خراسان، آذربایجان و اردبیل است. فرکانس آنها حدود 20 درصد است و مشخصات این سازه عبارتند از: ضعف در اتصالات تیر به دیوار، ضعف در اتصالات تیر به ستون و دیوار به دیوار، عدم مهار عرضی و طولی در تکیه گاه های تیر در دیوارهای آجری. و پایه های نامناسب

این مطلب را هم بخوانید  کامپوزیت شیشه چیست؟ | مقاوم سازی افزایشی

دیوارهای بلوک بتنی یا زغالی با سقف شیبدار

بیشتر سواحل دریای خزر در شمال ایران و استان های گیلان، مازندران و گلستان یافت می شود و حدود 20 درصد فراوان است. سقف این ساختمان های دو طبقه از کاهگل ساخته شده و از آهن گالوانیزه و آزبست نیز استفاده زیادی می شود. نی عایق حرارتی خوبی است. ساختار این سقف خرپایی است که از چوب و گاهی فولاد ساخته شده است.

دیوارهای سنگی با سقف تخت چوبی

در مناطق کوهستانی و سردسیر و استان های فارس، آذربایجان و خراسان یافت می شود. فراوانی آنها حدود 15 درصد است. دیوارهای بسیار سنگین با اتصالات ضعیف دیوار به دیوار و تیر به دیوار در این سازه ها یافت می شود. سقف را نیز هر دو سه سال یکبار با کاهگل می پوشانند که باعث سنگینی آن می شود. ملات این سازه ها گل، گچ و در برخی موارد اصلاً از ملات استفاده نمی شود.

بلوک بتنی و دیوارهای آجری با سقف تخت چوبی

معمولاً در مناطقی که چوب در دسترس است یافت می شود. آنها حدود 15 درصد فراوان هستند و این سازه ها از مصالح ساختمانی تقویت نشده با دهانه های بزرگ و اتصالات ضعیف دیوار به سقف ساخته شده اند.

دیوارهای آجری با سقف های قوسی

در مناطق خشک به ویژه در بیابان های مرکز ایران، استان ها، کرمان، یزد و خراسان جنوبی یافت می شود. چندین لایه پوشش کاهی وجود دارد که سقف را بسیار سنگین می کند. در صورت باقی ماندن درزهای دیوار، سقف واژگون می شود.

دیوارهای بلوک بتنی آجری با سقف قوسی

آنها بیشتر در مناطق خشک یافت می شوند و سقف آنها آجری و با ملات کاهگل پوشیده شده است.

سوالات متداول

نیاز به مقاوم سازی خانه های سنتی چیست؟

بناهای روستایی و بناهای قدیمی جمعیت زیادی را در خود جای داده اند و حوادث تلخ گذشته مانند زلزله بم نیاز به تقویت سازه های سنتی در کشور را به دنبال دارد.

عمده ترین نقاط ضعف ساختمان های سنتی چیست؟

عدم استفاده از سیستم های سازه ای مقاوم در برابر نیروهای ثقلی و جانبی، عدم طراحی و محاسبه سازه، استفاده از پروفیل های ضعیف تیر و ستون، عدم اتصال تیرهای طاق ضربی، عدم اتصال مناسب دیوارهای متقاطع، اجرای نامناسب بنایی، عدم اجرا انسجام مختلف، مانند سقف با دیوار و دیوار با پی، عدم رعایت مقررات

ساختمان های سنتی به طور کلی به چند دسته تقسیم می شوند؟

ساختمان های خشتی و گلی، ساختمان های سنگی، ساختمان های خشتی

روش ها مقاوم سازی ساختمان های سنتی چیست؟

روش و تکنیک آرماتوربندی FRP، نصب میلگرد در دیوارها و روکش بتنی و نصب دیوارهای جدید.

آسیب های عمده ای که در ساختمان های سنتی در هنگام زلزله دیده می شود چیست؟

دیوارها و دیوارهای برج، برج از دیوار فرو ریخته و شکاف های دیوار در هر یک از دهانه ها.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا