ساختمان

زلزله کرمانشاه فاجعه بود یا تخریب بیمارستان نوساز؟

[ad_1]

زلزله سال 69 رودبار و منجیل بیمارستان نوساز را تخریب کرد، زلزله 82 بم خانه ها را ویران کرد و بیمارستان نوساز شهدای سرپل ذهاب در زلزله 96 کرمانشاه تخریب شد. چطور ممکن است تلفات زلزله 8 ریشتری ژاپن از تعداد انگشتان زوج کمتر باشد اما در ایران با وقوع زلزله های بسیار کمتر، علاوه بر کشته شدن تعداد زیادی، زیرساخت ها نیز تخریب می شود. ؟!

کتریا دکترای زلزله‌شناسی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در زمانی که زلزله رودبار و منجیل باعث تخریب بیمارستان ولیعصر (عج) شد، به‌عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد موظف شدم دوره کارآموزی خود را با مراجعه به این بیمارستان‌ها بگذرانم. این بازدید سه بار انجام شد.

زلزله کرمانشاه فاجعه بود یا تخریب بیمارستان نوساز!

دکتر محمدکاوی با بیان اینکه سقف و سه دیوار اتاق عمل بیمارستان های ولیعصر رودبار و منجیل فرو ریخته بود، افزود: در زلزله 96 کرمانشاه، بیمارستان نوساز سرپل ذهاب تخریب می شود! سوال من این است که اصلا چرا بیمارستان می سازیم؟ و در مناطق زلزله خیز! آقایان نه بیمارستان درست کنید و نه اگر درست و اصولی درست کنید.

وی با بیان اینکه وقتی می گویند در مورد موضوعی توضیح دهید اگر عدد و رقم و اندازه ذکر نشود در واقع شما از آن موضوع اطلاعی ندارید، گفت: قرآن در سوره قمر آیه 49 می فرماید. «همه چیز را به اندازه آفریدیم» 56 زلزله 7 ریشتری در خورگو رخ داد که 158 کشته برجای گذاشت. امروز جمعیت خورگو 2000 نفر است، به این نتیجه می رسیم که بیشتر مردم در زلزله سال 56 کشته شده اند. کی عبرت بگیریم؟!

بیمارستان پس از زلزله-مقاومت-افزایش
تخریب بیمارستان سرپل ذهاب

کاوی با اشاره به اینکه مرکز لرزه نگاری کرمانشاه از سال 60 همزمان با ایستگاه لرزه نگاری تهران، تبریز و مشهد آغاز به کار کرد، ادامه داد: مدیریت بحران در کرمانشاه چه می کند؟ چرا به مردم آموزش داده نمی شود که در ساعات اولیه زلزله بیرون بروند و شب را بیرون بمانند؟

این استاد دانشگاه با بیان اینکه 620 نفر در زلزله کرمانشاه به دلیل عدم آموزش جان باختند، افزود: پیش لرزه ها از ساعت 21 تا 21:48 و ساعت 21:48 زلزله ای به بزرگی 7:3 ریشتر رخ داد. ” این عدد در زلزله سال 96 کم نیست پس مدیریت بحران چه می کند؟ بهتر نیست مدیریت بحران را تعطیل کنیم؟

این مطلب را هم بخوانید  پانل های کامپوزیت؛ راه حل سریع مسکن در مناطق زلزله زده

کاوی در خصوص تخریب کامل بیمارستان سرپل ذهاب گفت: در پی این حادثه مجروحان به شهرهای دیگر منتقل شدند و مابقی بیماران به دلیل ناتوانی در حرکت و فرار در بیمارستان در حال تخریب کشته شدند. وقتی نمی‌توانیم کاری را درست انجام دهیم، بهتر است آن را انجام ندهیم. وقتی نمی توانیم بیمارستان زلزله ۷ ریشتری بسازیم، بهتر است از ابتدا اصلاً آن را نسازیم. داشتن بیمارستان صحرایی چه اشکالی دارد؟! حداقل تلفات بسیار کمتر از چنین بیمارستان هایی خواهد بود.

زنگ هشدار برای تهران

وی بیان کرد: ضعف شدید سازندگان نیز مشکلات بیشتری را به همراه داشته است. کرمانشاه زنگ بیداری برای تهران است. 180 تا 190 سال پیش زلزله ای در تهران رخ داد و تا امروز زلزله دیگری رخ نداده است. مشهد، تبریز و کرمان که کلانشهرهای زلزله خیز هستند نیز باید در حالت آماده باش باشند.

«اگر» یکباره در سراسر ایران زلزله بیفتد چه؟ فکر کرده اید؟ وی افزود: منطقه زاگرس از جنوب ترکیه و شمال عراق شروع می شود و آخرین قسمت آن کوه گنو در بندرعباس است. اگر کل منطقه تحریک شود چه اتفاقی برای ایران می افتد؟ طبق آمار ارائه شده در کرمانشاه. بیش از 5000 پس لرزه در سال گذشته رخ داده است به نظر می رسد ساختار فنی و رفتار زاگرس تغییر کرده است.

وی گفت: زلزله یک فاجعه نیست. هیچ کس نمی تواند جلوی زلزله را بگیرد اما یک مهندس یا پیمانکار می تواند آنقدر مراقب ساخت و ساز باشد که در زمان وقوع زلزله این اتفاق نیفتد و حداقل 7 ریشتر خسارت وارد نکند.

کاوی با اشاره به اینکه 700 پس لرزه از 22 آبان 96 تا ابتدای آذر 96 به ثبت رسیده است، گفت: این نشان دهنده فعال بودن این منطقه است. مردم نیاز به آموزش دارند و این آموزش ها برایشان مهمتر از شام است.

این مطلب را هم بخوانید  لزوم حمایت همه جانبه شهرداری از احیای بافت فرسوده

وی افزود: متاسفانه بحث آموزش و پرورش در کشور ما با بحران مواجه است. البته جالب است بدانید در زلزله کرمانشاه خانه های ساخته شده توسط مردم زنده ماند و خانه های ساخته شده توسط دولت ویران شد.

این دکترای زلزله شناسی با بیان اینکه بیشتر زلزله هایی که در ایران رخ داده در شب بوده است، ادامه داد: زلزله های بم، کرمانشاه، رودبار و منجیل همگی در زمان استراحت و شب رخ داده و اگر این زمین لرزه ها در روز رخ می داد، چنین تلفاتی رخ می داد. احتمالا رخ نداده است .

اهالی مناطق قدیمی و حتی جدید بندرعباس هوشیار باشند.

کاووسی در خصوص بافت سنتی و غیرمقاوم بندرعباس گفت: بسیاری از بافت های قدیمی بندرعباس مانند کمربندی، امام حسین(ع)، منطقه طلائیه و دو هزار و ششصد دستگاه در برابر زلزله بسیار آسیب پذیر هستند.

وی درباره بیمارستان شهید محمدی بندرعباس نیز گفت: این بیمارستان که از سال 59 شروع به کار کرده و 38 سال از افتتاح این بیمارستان می گذرد، در صورت وقوع زلزله 6 تا 7 ریشتری در بندرعباس می تواند به حیات خود ادامه دهد. مقاومت کردن. ? آیا سرنوشت این بیمارستان مانند سرنوشت بیمارستان سرپل ذهاب خواهد بود؟

بیمارستان شهید محمدی بندرعباس افغانستان
بیمارستان شهید محمدی بندرعباس

کاوی خاطرنشان کرد: در صورت وقوع زلزله در بندرعباس در شب و هنگام استراحت بیش از نیمی از مردم بندرعباس مصدوم می شوند.

وی با بیان اینکه چطور همیشه به مراسم های مختلف فکر می کنیم اما فقط به زلزله فکر نمی کنیم، ادامه داد: من به یک برنامه تلویزیونی در مرکز خلیج فارس دعوت شدم و گفتند مردم را نترسانید! پس چه کسی و چه زمانی حقایق و هشدار و آموزش را به مردم خواهد داد؟!

زلزله دوره تناوبی دارد!

وی گفت: با توجه به زلزله های گذشته دوره زلزله بین 10 تا 15 سال برآورد می شود. از سوی دیگر مناطق حاجی آباد، میناب و بندرعباس از مناطق زلزله خیز استان هرمزگان هستند و احتمال وقوع حداقل یک زلزله شدید در آینده نزدیک وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه آمادگی مقابله با زلزله را نداریم، گفت: آیا در مدیریت بحران از نیروهای متخصص و مجرب استفاده می شود؟ یک بار به استانداری رفتم و گفتم باید در بندرعباس شبکه لرزه نگاری ایجاد کنیم. گفته شد بودجه ای برای این کار وجود ندارد. آیا امروز استانداری و شهرداری به نیاز به دستگاه های لرزه نگاری یا نیروهای متخصص و ماهر پی برده اند؟!

این مطلب را هم بخوانید  ارزیابی عددی استفاده از شبکه‌های عصبی مصنوعی MLP در کنترل فعال سازه‌ها

آیا شهردار تخصص مطالعه شهر را دارد؟ وی گفت: احتمال خسارت شدید در منازل شیب دار مانند 700 خودرو در بندرعباس بسیار زیاد است.

وی افزود: در بلوار دانشگاه به دلیل عدم ساخت و ساز محکم و اساسی در صورت وقوع زلزله مشکلات اساسی پیش خواهد آمد.

آیا دریا از شدت زلزله می کاهد؟

کاوی در خصوص این باور عمومی مبنی بر اینکه هرمزگان در کنار دریا واقع شده است بنابراین دریا از شدت زلزله کاسته می شود، گفت: این باور در صورتی می تواند صحیح و منطقی باشد که کانون زلزله در زیر دریا باشد و به اندازه کافی از آن فاصله داشته باشد. استان، در این صورت خسارت کمتر خواهد بود، اما اگر کانون زمین لرزه در اعماق بندرعباس یا استان هرمزگان باشد، وجود دریا تاثیری نخواهد داشت.

وی همچنین ادامه داد: زلزله سال 1906 در بندر سانفرانسیسکو در کالیفرنیا زمین لرزه های رودبار و منجیل که در مجاورت دریای خزر هستند رخ داد و دریا تاثیری در کاهش شدت و اثرات مخرب آن نداشت.

زلزله در سراسر ایران

اگر گسل زاگرس فعال شود، سرنوشت ایران چه خواهد شد؟ این زلزله شناس گفت. وی افزود: علاوه بر قطعه زاگرس، 15 گسل در تهران، گسل های شهرهای تبریز، مشهد، شمال اهواز و هرمزگان با گسل های متعدد و همچنین شبکه های گسلی میناب در صورت فعال شدن فاجعه بار خواهند بود.

کاوی گفت: امیدواریم سه مرکز ژئوفیزیک تهران، سازمان مسکن و شهرسازی و پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی به صورت هماهنگ به کار خود ادامه دهند. متاسفانه در حال حاضر این سه مرکز به تنهایی فعالیت می کنند.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا