ساختمان

رزین اپوکسی چیست؟ | مقاوم سازی افزایشی

[ad_1]

رزین های اپوکسی که امروزه دارای راندمان بسیار بالایی از مواد در مقاوم سازی، ترمیم و مقاوم سازی سازه های مختلف به ویژه در تولید محصولات کامپوزیتی می باشند از دو جزء رزین اپوکسی و هاردنر تشکیل شده اند. این مواد که در ساخت قالب های مستحکم نیز کاربرد دارند، با چسبندگی خوب به زیرلایه های مختلف، مقاومت شیمیایی بالا (به ویژه در محیط های بسیار اسیدی و قلیایی) و مقاومت کششی، فشاری و خمشی مناسب در صنعت ساختمان کاربرد فراوانی دارند.

رزین همچنین به دلیل عایق بودن در تولید قطعات مختلف الکتریکی و در صنایع هوافضا، هواپیما و خودروسازی برای اتصالات داخلی و خارجی استفاده می شود. با این حال، بیشترین استفاده از رزین اپوکسی را می توان در ساخت کامپوزیت های FRP مشاهده کرد.

یکی دیگر از زمینه های کاربرد رزین اپوکسی استفاده از این محصول به عنوان پوشش کف سالن ها، کارخانه ها و سایر سطوح برای افزایش مقاومت بتن در برابر عوامل خوردگی و مواد شیمیایی می باشد.

پوشش اپوکسی با ضخامت 4 میلی متر مقاومت فشاری بتن را حدود 2100 کیلوگرم بر سانتی متر افزایش می دهد. رزین اپوکسی با غلظت کم و قدرت نفوذ بالا دارای استحکام اولیه و نهایی بالایی می باشد.

خواص رزین اپوکسی:

 • مقاومت شیمیایی
 • مقاومت بالا در برابر آب و رطوبت
 • مقاوم در برابر جذب تنش های مکانیکی و حرارتی
 • مقاومت بالا در برابر سایش و ضربه
 • چسبندگی عالی به مواد و سازگاری با انواع الیاف و سیستم های FRP
 • قابلیت پر کردن بالا
 • وزن سبک و حجم کم
 • ماندگاری و سرعت تعمیر بالا

معایب رزین اپوکسی:

 • قیمت آن نسبت به سایر انواع رزین ها بیشتر است.
 • پردازش رزین اپوکسی زمان بر است زیرا زمان پخت رزین اپوکسی و فرآیند پلیمریزاسیون طولانی است.
 • رزین اپوکسی چکش خوار نیست و مستعد ترک خوردن است.
 • در دمای کمتر از 5 درجه سانتی گراد کار نمی کند.

خواص محصولات پخت اپوکسی به این بستگی دارد:
1) نوع اپوکسی
2) نوع و مقدار هاردنر
3) نرخ شبکه
4) ماهیت و حجم مواد افزودنی

زیرا مخلوط اپوکسی و هاردنر خشک نمی شود

هنگام کار با رزین اپوکسی ممکن است با مشکلات زیر مواجه شویم:

 • رزین اپوکسی خشک نمی شود
 • ویسکوزیته و نرم شدن رزین اپوکسی

مواردی که برای جلوگیری از این مشکلات باید در نظر داشته باشید عبارتند از:

 • نسبت اختلاط صحیح را رعایت کنید:

رزین به دلیل عدم وجود هاردنر در سیستم خشک نمی شود.

 • وجود آب یا رطوبت در سیستم:
این مطلب را هم بخوانید  کامپوزیت کربن چیست؟ | مقاوم سازی افزایشی

ظرف مخلوط رزین اپوکسی کاملاً خشک نیست یا سطح کار یا هوا مرطوب است

 • اپوکسی و هاردنر به خوبی با هم مخلوط نمی شوند
 • کنترل دما

دمای هوا نباید کمتر از 10 درجه و دمای سطح از 5 درجه سانتیگراد کمتر باشد زیرا واکنش اپوکسی و هاردنر در دمای پایین متوقف می شود و رزین خشک نمی شود. گرمای بیش از حد نیز می تواند در خشک شدن رزین اپوکسی اختلال ایجاد کند. هوای مورد استفاده می تواند 50 درجه سانتیگراد باشد.

آلودگی سطح کار مانند وجود چربی و گرد و غبار است که در خشک شدن رزین اپوکسی اختلال ایجاد می کند.

انواع رزین های اپوکسی و کاربرد آنها

بتونه اپوکسی

بتونه اپوکسی یک ماده دو جزئی بدون حلال بر پایه رزین اپوکسی است که برای تسطیح سطح بستر و پرکردن درزها و ترک ها در پروژه های آرماتوربندی و تقویت سازه با کامپوزیت های FRP استفاده می شود. رزین اپوکسی چسبندگی بالایی دارد و مقاومت مکانیکی، شیمیایی و حرارتی بالایی دارد. تعمیر اپوکسی نیز نامیده می شود زیرا در تعمیر سطوح بتنی برای نصب الیاف FRP در پروژه های آرماتور استفاده می شود.

تعمیر اپوکسی بر روی سطوح عمودی و افقی قابل استفاده است و در هنگام گیرش جمع و جور نمی شود. این محصول به راحتی در ترک ها نفوذ کرده و پس از گیرش به عنوان یک سیستم یکپارچه عمل می کند. استحکام بالا، عدم تاثیر در برابر رطوبت و عوامل محیطی، سهولت اجرا و چسبندگی بالای بتونه اپوکسی از مزایای این رزین اپوکسی است که باعث استفاده از آن در مقاوم سازی ساختمان ها شده است.

بتونه اپوکسی علاوه بر موضوعات مرتبط با آرماتور کامپوزیت FRP، پرکردن منافذ و ترک ها و تسطیح و ترمیم بتن آسیب دیده می تواند در حمام، کف کارخانه، استخر و به عنوان لایه میانی کفپوش اپوکسی استفاده شود.

رزین اپوکسی چیست؟ | مقاوم سازی افزایشی

پرایمر اپوکسی

پرایمر اپوکسی ماده ای دو جزئی بر پایه رزین های اپوکسی است که قابلیت نفوذ به عمق بتن را دارد و برای آماده سازی سطوح بتنی در مقاوم سازی و مقاوم سازی سازه ها با کامپوزیت های FRP استفاده می شود. چسبندگی این رزین اپوکسی بالا بوده و قدرت نفوذ فوق العاده ای دارد به همین دلیل کاربردهای زیادی در آرماتوربندی سازه دارد.

این محصول به دلیل چسبندگی خوب به سطوح فلزی قابل استفاده در مخازن صنعتی و سازه های فلزی می باشد.

پرایمر اپوکسی را می توان به عنوان آستر برای ملات تعمیری و کفپوش های صنعتی اپوکسی در سطوح بتنی، سالن های بدنسازی، آزمایشگاه ها و … بجز در موارد مربوط به آرماتورهای کامپوزیت FRP استفاده کرد. این محصول در هنگام استفاده به عنوان سطح کف، تنش های ناشی از کف را تحمل می کند.

این مطلب را هم بخوانید  آخرین آمار کشته ها و تلفات زلزله آذربایجان شرقی چقدر است؟

رزین اپوکسی چیست؟ | مقاوم سازی افزایشی

چسب اپوکسی

کاربردی ترین رزین اپوکسی در آرماتورهای ساختمانی با FRP و از دو قسمت رزین اپوکسی و هاردنر تشکیل شده و از استحکام بسیار بالایی برخوردار است. موارد استفاده از رزین اپوکسی عبارتند از: ساخت کامپوزیت های FRP برای استفاده در صنایع مختلف از جمله تعمیر و مقاوم سازی ساختمان، ساخت کامپوزیت های FRP، خودروسازی، هواپیما و ….

برخی از ویژگی های چسب اپوکسی که باعث محبوبیت این محصول شده است عبارتند از:

 • مقاومت کششی، خمشی و فشاری چسب اپوکسی بسیار بالاست. بنابراین نقش عمده ای در ساخت کامپوزیت های FRP و صنعت تقویت ساختمان دارند.
 • رزین اپوکسی در برابر مواد شیمیایی مختلف مانند اسیدها، نمک ها، روغن ها، حلال ها و و بسیار مقاوم است و تحت تاثیر این مواد قرار نمی گیرد.
 • قیمت چسب اپوکسی به دلیل چسبندگی بالا و کاربرد وسیع آن بسیار مقرون به صرفه است
 • رزین های اپوکسی در برابر حرارت، سایش و رطوبت بسیار مقاوم هستند.
 • چسب اپوکسی در هنگام سفت شدن و با چسبندگی بسیار بالا جمع نمی شود.

رزین اپوکسی چیست؟ | مقاوم سازی افزایشی

رزین اپوکسی تزریقی

رزین اپوکسی تزریقی ماده ای دو جزئی و بدون حلال است که از دو جزء سخت کننده و عامل تشکیل شده است و برای پرکردن درزها و ترمیم ترک های بتن و تقویت و تقویت عناصر سازه ای مانند تیرها، ستون ها، کف و غیره استفاده می شود. بر. استحکام چسبندگی و نفوذپذیری بالایی دارد و ترک های بتن را ترمیم می کند

رزین تزریق اپوکسی یک مایع زرد رنگ رقیق است که مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و ضربه دارد. این رزین اپوکسی به راحتی می تواند به داخل ترک ها نفوذ کند و وظیفه ترمیم ترک های بتن را با قدرت چسبندگی و سخت شدن بالا انجام دهد. در هنگام خشک شدن جمع نمی شود، می توان از آن بر روی سطوح بتنی خشک و مرطوب برای ترمیم ترک های بتن و تقویت عناصر سازه ای استفاده کرد.

مراحل ترمیم ترک های بتن به این صورت است که پس از رفع آلودگی از سطح پاکر یا المنت نیپل که وظیفه انتقال رزین به داخل ترک را بر عهده دارد، در فواصل زمانی معینی آن را قرار داده سپس عملیات تزریق را تا زمان تزریق ادامه می دهیم. رزین اپوکسی رد می کند. در نهایت برای اطمینان از صحت آرماتور، بتن ترک می خورد. رزین اپوکسی تزریقی به طور گسترده در تقویت اعضای سازه ای و ترمیم ترک های بتن استفاده می شود.

این مطلب را هم بخوانید  بررسی اثرات FRP بر رفتار ستون های بتن مسلح

رزین اپوکسی چیست؟ | مقاوم سازی افزایشی

ملات اپوکسی

ملات اپوکسی محصولی سه جزئی بدون حلال بر پایه رزین اپوکسی با دانه بندی دقیق و وزن کم است. ملات اپوکسی سیال ندارد، بنابراین برای استفاده در سطوح افقی و بالای سر مناسب است. مقاومت مکانیکی بالا و خاصیت ضد خوردگی ملات اپوکسی از جمله آنهاست. همچنین در اجرای سطوح بتنی کاربرد دارد. این ملات ها نیازی به پرایمر ندارند.

ژل اپوکسی خمیر

ژل اپوکسی در مواردی که امکان اشباع الیاف FRP وجود ندارد استفاده می شود. این ژل اپوکسی در نصب لمینت و نصب میلگرد FRP به روش NSM و سطوح مرتفع و عمودی کاربرد دارد. از ترکیب خمیر ژل اپوکسی با ماسه سیلیس می توان به عنوان ملات تعمیری استفاده کرد.

سوالات متداول

کاربرد رزین اپوکسی چیست؟

رزین اپوکسی در تقویت، ترمیم و تقویت سازه های مختلف به ویژه در تولید محصولات کامپوزیتی

چرا از رزین اپوکسی در کفپوش سالن ها، کارخانه ها استفاده کنیم؟

رزین اپوکسی به عنوان پوشش کف سالن ها، کارخانه ها و سایر سطوح برای افزایش مقاومت بتن در برابر عوامل خوردگی و مواد شیمیایی استفاده می شود.

کاربرد بتونه اپوکسی در مقاوم سازی ساختمان های بتنی چیست؟

بتونه اپوکسی برای تسطیح سطح بستر و پرکردن درزها و ترک های پروژه های آرماتوربندی، آرماتوربندی سازه با کامپوزیت های FRP استفاده می شود.

کاربرد پرایمر اپوکسی در مقاوم سازی ساختمان های بتنی چیست؟

پرایمر اپوکسی قابلیت نفوذ به عمق بتن را دارد و برای آماده سازی سطوح بتنی در آرماتوربندی و مقاوم سازی سازه ها با کامپوزیت های FRP کاربرد دارد.

کاربرد رزین اپوکسی تزریقی در مقاوم سازی چیست؟

رزین اپوکسی تزریقی برای پرکردن درزها و ترمیم ترک‌های بتن و تقویت و تقویت عناصر سازه‌ای مانند تیرها، ستون‌ها، کف و غیره استفاده می‌شود.

کاربرد ملات پایه اپوکسی چیست؟

ملات پایه اپوکسی در ترمیم بتن و اجرای سطوح بتنی کاربرد دارد.

خمیر ژل اپوکسی در چه مواردی استفاده می شود؟

ژل اپوکسی در مواردی که امکان اشباع الیاف FRP وجود ندارد استفاده می شود. از ژل اپوکسی در لمینیت و نصب میلگردهای FRP به روش NSM نیز استفاده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا