ساختمان

تدوین ضوابط سازه ای بدون وقفه برای بیمارستان ها / هشدار نسبت به کاهش مصالح ساختمانی با افزایش قیمت

[ad_1]

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به تجربیات کشور از زلزله کرمانشاه و آسیب های وارده به بافت های مسکونی، گفت: در این زلزله دیدیم که بیمارستان ها کارایی لازم را نداشتند، بنابراین ساختمان سازی بی وقفه داریم. مقررات در دستور کار است.” بر این اساس باید تاب آوری این سازه ها را افزایش دهیم. دکتر محمد شکرچی زاده امروز در نشست خبری با اشاره به بیست و هشتمین سالگرد زلزله منجیل افزود: هر 10 سال یک بار زلزله ای بیش از 7 ریشتر در کشور رخ می دهد که مسئولیت ما در قبال فعالیت های اساسی در این زمینه است. منطقه سنگین تر می شود

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در مرکز تحقیقات مسکن گفت: یکی از مهمترین اقدامات انجام شده برای کاهش خطرات زلزله تعیین محدوده گسل های کلانشهرهای کشور بوده است که شهرسازی و معماری از راه رسیده است.

شکرچی زاده با بیان اینکه این مصوبه محدودیت هایی را برای ساخت و ساز در محدوده گسل ها اعمال می کند، تاکید کرد: علاوه بر این زلزله های قابل توجهی که در سال های اخیر رخ داده و همچنین آسیب های ناشی از این زلزله ها در ساختمان های مسکونی، مهر این درس را به ما داد. ” وی با بیان اینکه برخی از اجزای غیرسازه ای مانند دیوارهای داخلی و بین قاب ها به شدت آسیب دیده است، گفت: همانطور که در زلزله کرمانشاه دیدیم ساختمان ها ایستاده بودند اما دیوارهای داخلی آسیب دیدند.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دلیل این امر را فقدان ضوابط فنی اجزای غیرسازه ای دانست و یادآور شد: رویکرد آیین نامه سازه ای کشور بر اساس کاهش تلفات بوده است؛ در حالی که این رویکرد در سال 1394 در دستور کار قرار گرفته است. اما در زلزله بزرگ کرمانشاه پنج هزار میلیارد تومان خسارت وارد شد که بیشتر آن مربوط به تخریب اجزای غیرسازه ای ساختمان ها بود.

این مطلب را هم بخوانید  پیکاپ فورد EarthRoamer LTi معرفی شد

وی با تاکید بر اینکه دو گام جدی در این زمینه باید برداشته شود، گفت: بر همین اساس تدوین دستورالعمل طراحی اجزای غیرسازه ای را در دستور کار قرار دادیم و سال گذشته با همکاری سازمان نظام مهندسی راهنمای طراحی سازه را تدوین کردیم. و دفتر مقررات.” آیین نامه وزارت راه را منتشر کردیم.

به گفته وی، اجرای این دستورالعمل باعث کاهش خسارات ناشی از زلزله بر اجزای غیرسازه ای سازه ها می شود.

شکرچی زاده تهیه الحاقیه ای برای اجرای آیین نامه سال 1387 را از دیگر اقدامات این پژوهشگاه عنوان کرد و گفت: اجرا نشدن آن تخلف محسوب می شود و امیدواریم این الحاقیه تا پایان از سوی وزیر راه و شهرسازی ابلاغ شود. تیرماه امسال

وی طراحی و تولید دریچه های قطع اتوماتیک گاز را از دیگر فعالیت های مرکز تحقیقات راه در راستای کاهش خسارات ناشی از زلزله برشمرد و گفت: از زمان رونمایی از این فناوری، در دسترس عموم قرار گرفته است. استفاده از آن در مقررات ملی ساختمان الزامی است.” بوده است.

بیمارستان پس از زلزله-مقاومت-افزایش

توسعه شبکه شتاب سنج با همکاری شرکت های خارجی

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به توسعه شبکه شتاب سنج در کشور گفت: از فرصت ایجاد شده پس از تحریم و برجام توانستیم تعداد قابل توجهی شتاب سنج از اروپا خریداری کنیم. شرکت ها با همکاری سازمان مدیریت بحران نصب و به بهره برداری رسید.

وی با ابراز امیدواری از راه اندازی فاز اول استقرار سامانه واکنش سریع در تهران از هفته آینده، افزود: بر اساس قراردادی که با این شرکت خارجی منعقد شده، 300 دستگاه شتاب سنج خریداری شده که از این تعداد 200 دستگاه به ایران تحویل داده شده است. ” و امیدواریم با تامین اعتبار از سوی دولت، بقیه دستگاه ها به ایران تحویل داده شود.

این مطلب را هم بخوانید  کم فروشی و تعطیلی تولید بتن توسط برخی کارخانه ها

وی در عین حال با اشاره به اعمال تحریم‌های جدید علیه کشور گفت: برای کاهش چالش‌های ناشی از اعمال این تحریم‌ها، مذاکراتی را با تعدادی از شرکت‌های فناوری داخلی آغاز کرده‌ایم تا بتوانیم شرایط را فراهم کنیم. زمینه های مناسب برای طراحی و ساخت این وسایل.

تلاش برای ساخت ساختمان های بدون وقفه با کاربری بیمارستانی

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به زلزله اخیر کرمانشاه، افزود: تجربه زلزله کرمانشاه نشان داد که بیمارستان ها مقاومت لازم را در برابر زلزله ندارند. لذا در این زمین لرزه تعداد زیادی از مجروحان به دلیل ناکارآمدی بیمارستان ها به بیمارستان های اطراف شهر منتقل شدند و حال مصدومان وخیم شد.

وی افزود: بر این اساس از دو سال گذشته تدوین ضوابطی برای طراحی ساختمان های بدون وقفه را در دستور کار قرار داده ایم که بر اساس آن ضوابط ارائه شود تا بیمارستان ها بتوانند بدون هیچ گونه آسیبی در طول مدت زمان، خدمات بی وقفه ارائه دهند. زمين لرزه.”

شکرچی زاده با تاکید بر اینکه در زمان زلزله حتی آسانسورهای بیمارستانی نیز باید کار کنند، خاطرنشان کرد: این ضوابط در کمیسیون های تحقیقاتی نهایی و تایید شده است و امیدواریم با اعلام آن، بیمارستان ها مقاومت لازم در برابر زلزله را داشته باشند.

محققان نسبت به افزایش قیمت مواد و کاهش آنها هشدار می دهند

شکرچی زاده با تاکید بر اهمیت مصالح ساختمانی با کیفیت و به ویژه میلگرد گفت: با افزایش قیمت ها شاهد عرضه مصالح ساختمانی بی کیفیت هستیم به طوری که میلگردهای ذوب شده با ضایعات تولید و توزیع می شود و نگران هستیم که از این مصالح مرغوب استفاده شود. پایین در ساختمان ها

این مطلب را هم بخوانید  مقاوم سازی لرزه ای و ترمیم تخصصی ساختمان و ابنیه

وی با تاکید بر اینکه میلگردهای بی کیفیت در سازه ها شکست می خورند، ادامه داد: از سوی دیگر نگران کیفیت بتن هستیم، زیرا زلزله کرمانشاه نشان داد که بتن مورد استفاده در ساختمان ها کیفیت لازم را ندارد و بیشترین خسارت وارده به بتن است. سازه های.” به دلیل کیفیت پایین بتن.

شکرچی زاده ادامه داد: امیدواریم با همکاری سازمان ملی استاندارد بتوانیم کیفیت محصولات سازه ای را ارتقا دهیم.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا